Cevher her çocukta vardır.

Cevher dediğimiz şey aslında özel bir yetenek veya bir güç değil. hani bu yüzden belki çokta gözümüzde büyütmemek lazım.

Cevher her çocukta vardır, çocuğun doğal olarak iyi olduğu ve yapmayı sevdiği şeydir bu. Böyle baktığımızda aslında kulağına kadar da basit gelen bir kavram.

Genç gelişimi alanında çalışmış Peter Benson şöyle der: "Her çocuğun bir cevheri vardır; iyi güzel ve dünyaya faydası olan bir şey…. bu cevher genç bir insanın hayatını aydınlatan, ona enerji ve amaç veren bir şeydir."

Bu açıdan baktığımızda anne baba olarak şunları da gözden kaçırmamamız lazım; çocuğun sahip olduğu özellik ve yetenekleri göz ardı ederek kendi istek ve hayallerimize yönlendirmek onların hayatını karartmak, enerjilerini almak ve amaçsız bırakmak değil midir?

Çocuklarımızdaki cevher müzik veya sporda entellektüel ya da yakın emek alanında veya ilişkiler alanında olabilir. bir insanın hayvanları kurtarmaya yardım etmesi insani yönden sahip olabileceği en büyük cevherdir.

Aslında en büyük cevher çocuğunuzun kendine yolculuğuna izin vermemiz veya ışık tutmamızdır.

Cevher her zaman doğal bir yetenekle ilişkilendirilir çünkü bu kolay olandır. Oysa ki doğal bir yetenekle iyi yapılan birşey aslında size enerji veren bir amaç veren birşeymidir??

Güzel pazarlar

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s