Zorbalık

Geçenlerde internette gezinirken, Newsner.com sitesinde bir habere denk geldim. Haber “Bale yaptığı için eşcinsel denilen” bir çocukla ilgiliydi.  Link’e tıklayarak haberi okumanız mümkün. Kısaca haber şöyle özetlenmişti “Akran zorbalığı ”

ve şöyle devam ediyordu

“14 yaşındaki Jack Higgins de zorbalığa uğrayan çocuklardan. Futbol yerine baleyi sevdiği için arkadaşları tarafından dalga geçiliyordu. Bu nedenle onu küçümsediler bile. Çocuk sırf bale yapıyor diye ona ‘eşcinsel’ dediler.

Kendisiyle dalga geçilmesine rağmen küçük çocuk hayallerinden asla vazgeçmedi. Geçtiğimiz sene Yetenek Sizsiniz Britanya’ya katıldı ve herkesi büyüledi.”

Gerçekten çok etkileyici bir hikaye, fakat içinde yaşattığı toplumsal etkiler açısından çok endişe verici. Belki bizler de çocukluklarımızda “akran zorbalığı” yaptık, çok çalışkanlarla inek, kimisiyle şişko diyerek dalga geçtik kızdırdık. Her birimiz çocuktuk ve bunun ne derece yaralayıcı olabileceğini bilmiyor ve düşünmüyorduk.
Fakat günümüzde geldiğimiz noktada insanlar hayat tarzları, tercihleri yüzünden şiddete maruz kalıyor.

Bu şiddetin en büyüğü çocukluktan başlayarak cinsiyetçi rollerle empoze edilen, dikte ettirilen toplumsal roller.
Futbol yerine baleyi sevmemesi gereken erkekler
Bale yerine futbolu sevmemesi gereken kızlar

Zorbalık yapması için her türlü öğretiyi verdiğimiz çocuklar.
Kızım 3 senedir baleye gider ve erkeklerin bale yapmadığı fikrindedir. Bunun suçlusu sadece toplum değil, aynı zamanda bu eğitim kurumlarıdır.

Kısacası, toplumsal baskı, arkadaşlar çevresinde oluşturulan ortam çocuklarımızın ya akran zorbalığına maruz kalmasına, yada ses çıkarmayarak sigara tiryakileri yanındaki pasif içiciler gibi yavaşça zehirlenerek yok olmalarına neden oluyor.

Toplumun çok alanında bunu görmemiz mümkün
Bizim yarattığımız kavramlarla, yetişkinler için olan değerlerle çocuklarımızın birer minik yetişkin, bizlerin gelişmemiş kötü kopyaları oluşunu görmemiz mümkün.

Bugün bir kızın diğer kıza süslenmediği için oluşturduğu güzellik-çirkinlik baskısından farklı değildir aslında bale yaptığı için bir çocuğa eşcinsel denmesi.

Reflections of Body Image komisyon raporuna göre “Yedi yaşındaki her dört kızdan biri en az bir kere kilo vermeye çalışmıştır!”

Çocuklarımız güçsüz değil fakat yarattığımız dünyada ergenlik ve ergenlik çağına yaklaşmış bir çok genç şişmanlamayı nükleer savaş çıkmasından daha çok sorun ediyor.

Çocukların yaşadığı en büyük şiddet ve tutsaklık bu bence.

Video’yu linkten seyredebilirsiniz.

Advertisements

One thought on “Zorbalık

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s