Adı ne olsun ?? Ay yok hiç sevmiyorum onu!!

Bir çocuk sahibi olmanın en çetrefilli döngüsü adına karar vermek.
Ailevi baskılar, dedikodular, inceden laf sokmalar, dünür çekişmeleri, modern ve klasik isimler arasında gidip gelen seçimler.
Bir zaman sonra Anadolu-Rock misali modern isimlerle birleşmiş klasik isimler.

Nezahat Su
Süleyman Berk

gibi.

İsim gerçekten bir çocuğun hayatında hayati öneme sahip. Bunun çok ciddi takipçileri var. hangi harf karaktere nasıl etki ediyor gibi gibi.
Fakat ne kadar dikkat ederseniz edin, biyolojik gerçeklerden de kaçamıyorsunuz. Öyle olsa 1.35 boylarında “Selvi” isimli kızlarımız. 6 çocuktan 4. olan “Yeter”, Gölgesinden korkan “Mert” ve “Cesur” olurmuydu.
Ben kişisel olarak çocuğuma isim seçerken anlamından çok seslenmekten ve kendisine seslenildiğinde duymaktan hoşlanacağı bir isim olmasını diledim.

İsim seçme süreci aynı zamanda eşler arasında ve aile hayatı içerisinde de kritik bir süreç. Annemin ve/veya Babamın adını koyalım gibi istekler daha anlaşılabilirken benim için, ailelerden gelen Dedenin-Ninenin adını koy gibi baskılar çok anlamsız. İşe giren görümceler, dünürler arasında inceden laflar.
İlk çocuğa hata kaza dedelerden birinin adını koyduysan bittiğin an. İkinci ya diğer taraftan olacak, yada diğer taraftan birinin adını koyabilmek için 2. çocuğu yapacaksın.

“Çok ayıp oldu oğlum/kızım Fetülattif dedenin kemikleri sızlıyordur”

Ya nedir bu, birinin kemikleri sızlamasın diyerekten, diğerinin kulakları bir ömür sızlattırılır mı? Bizler büyüklerimizin adını ancak onların bize bıraktıkları değerleri yaşatıp, çocuklarımıza öğrettiğimiz aktardığımız sürece yaşatırız.

Dediğim gibi öyle yada böyle, herkesin farklı şekillerde yaşadığı bir süreç bu isim seçme süreci. Hepimizin farklı farklı deneyimleri, farklı farklı hikayeleri var. Yaşamaktan gurur duyguğumuz, üzüldüğümüz ve/veya mecbur kaldığımız.

Fakat hepimizin ortak yaşadığı tek duygu;
Çocuğumuza isim aramanın en güzel yanı, ne kadar çok insandan nefret ettiğini fark etmek.

IMG_1179

Advertisements

One thought on “Adı ne olsun ?? Ay yok hiç sevmiyorum onu!!

  1. Bazı isimler Çocuğa veya yetişkine ağır geliyor. İsim koymak basit gibi gözükse de zor olabiliyor aslında hani derler isim o kişiyi yansıtır diye. Güzel ve gerekli paylaşım adına teşekkürler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s