Zahmetsiz Ebeveynlik olur mu?

Hepimiz bir umut bir sevinç çocuklarımız bekliyoruz, doğuyorlar, pastel tonlu fotoğraflar gülen yüzler derken aradan hızla geçen günlerde ıssız bir adada kalmış kazazedeler gibi kalan anne-babalar.

Tüm o pastel tonlar, bir hayli kontrat olmuş, yeryer çok koyu yeryer çok silik tonlarda hayatı yaşar hale gelmişiz. Bebek sahibi olmak ne güzel, inanılmaz bir duygu diye başlayarak “ama” ile devam eden madalyonun diğer yüzü. Özellikle anneler, ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar.

Gerçekten zor ve zahmetli bir süreç. peki yok mu bunu zahmetsiz yapabilecekbir formül.
Bu kadar imkan içerisinde bizler zorlanırken, imkansızlıklar içerisinde 5-6 çocuk bakan ninelerimiz?

Bizlerin gözden kaçırdığı ne acaba?

Zahmetsiz Ebeveynlik de kendi düzeninde kuralları olan bir sistem bence. ve Zahmetsiz Ebeveynliğin ilk kuralı : kuralları hep ihlal etmenizdir.

Ne kadar çok kural ve düzen içerisinde yaşıyoruz. Kendimizin dahi düzenli uymakta güçlük çektiği kurallara uymasını istediğimiz çocuklar, kendi yarattığımız kurallara uymadığımız için yaşadığımız karmaşa.

Bence kurallar ve düzenlerden çok çocuklara odaklanmamız lazım.

Mesela; Çocuklara kendi başına yeterli olmalarını öğretin. Çocuklarımız kendilerini anlamaya başladıkları andan itibaren tüm yapabilecekleri için fırsat imkan ve zaman verin. Ben Lara üstünde tam performansıyla başarılı olamadıysam da, Mira üstünde daha güzel etkilerini açıkça gözlemleyebiliyorum.
Zaman ilerledikçe ebeveyn olarak üstünüzdeki iş yükü ve zaman yükünün belirgin bir şekilde azaldığını göreceksiniz.

Büyük çocukların, küçük kardeşe yardımcı olmasını ve lider olmasını öğretin. Birden fazla çocuğunuz varsa altın kural bu. Böylece çocuklar hem paylaşımı hem sorumluluğu çok daha hızlı ve kolay öğrenecektir. Tabi burada en büyük engeliniz kıskançlık.

Problemleri Çözmeyi öğretin. Bu gerçekten okulöncesi eğitimin başlıca işi, sorunlarını kendi başına çözmeyi öğrenemeyen çocuklar gerçek becerilerine hakim olamazlar.Gerçek becerilerine hakim çocuklar neyi nasıl yapacaklarını biliyorlarsa, sorunlarını çözmek için ihtiyaç duydukları her şeyi öğrenebilirler.

Onlara nasıl tutkulu olacağını gösterin. Okul öncesi eğitimde diğer önemli şey, kendi sorunlarını çözmenin yanı sıra, bir şeyler hakkında nasıl tutkulu davranacağın. Bunu biliyorlarsa, tutkulu oldukları işleri yetişkin olarak yapacaklardır. Onlara bunu nasıl öğretiyorsun? Kendiniz modelleyerek. Onlarla bir şeyler hakkında tutkulu olduğunuz projeler yaparak. Bu şekilde Lara ile bir hayli yol aldık ve küçük kızımıza da örnek oldu. Görsel sanatlarda beraber pek çok şey yaptık. Bu hem benim çok sevdiğim resim çizmemk için zaman yarattı hemde onlara yeni bir beceri kazandırdı.
Çocuklar izleyip taklit ederek muhteşem öğrenirler. Mutlaka deneyin.

Kurstan kursa, partiden partiye, etkinlikler arasında koşuşturma içerisinde yorgun düşen anne-babalar.. Fazla zamanlama. Çoğu ebeveyn, çok fazla ders, spor, parti ve etkinlik planlıyor. Çocuklarımıza yapılandırılmamış, planlanmamış zaman veriyoruz. Bu yapıyı fark etmeden doldurduğum bir programda Lara “Oyun oynamak istiyorum, oynamak için vaktim kalmadı” dediğinde fark ettim. Hemen gerekli düzenlemeleri Lara’nın istediği yönde yaparak hepimiz için mutlu olacağı bir program yaptık.
Çocuklar zaman ne yapacaklarını anlamalılar. Bu öğrenilmesi gereken önemli bir yetenektir.

Bizim için en zahmetli konuydu. Çok üstüne düştük ilk kızımızın. Biz ettik size diyorum… Çok üstüne düşmeyin. Çocuklarının yaptığı her şeyi anlatan, çocuklarının dokunabileceği her ufak şeyden endişeli olan bir sürü ebeveyn gördüm. Karışmayın ve onlara biraz yer açın. Dikkat gerekiyor, ancak keşfetmek, düşmek ve tekrar kalkmak, kendi başlarına şeyler yapmak için biraz zamana ihtiyaçları var. Siz kendi başınıza bir şeyler yapın ve çocuklarınızı bazen rahat bırakın.

Onlarla birlikte okuyun ve onların önünde okuyun. Çocuklar kitapları sever, özellikle onlarla birlikte okursanız. Eğer siz okuyorsanız ve onlar bunu görürlerse, onlara okumayı sevdireceksiniz. Okuma, çocuklara aşılayabileceğiniz en güzel aşklardan biridir.

Baba kız en iyi yaptığımız şey….
Meraklı ol. Herşey hakkında sorular sorun ve onları aynı şeyi yapmaya teşvik edin. Çocuklar doğal olarak merak uyandırıcı … bir milyon soru sorabilirler, çünkü her şey onlar için yeni. Dünyanın gözleriyle görmeyi öğrenin – bu muhteşem. Gökyüzü neden mavidir? Yapraklar neden renk değiştiriyor? Bir kuş nasıl uçar? Bunlar mükemmel sorular.

Sadece onlara cevap vermeyin, onlara nasıl öğrenileceğini gösterin. Onları çocuklarla keşfetmelisiniz.

İşte en zahmetsiz ebeveynlik bu, “çocuklarla keşfetmelisiniz” !
Kuralsızca, özgürce ve beraberce.

 

Birde böyle deneyelim. Ninelerimizin bize sağladığı özgürlükler gibi. Hani hep dediğimiz gibi, bizim zamanımızda böyle şeyler mi vardı? Bütün gün sokaktaydık.

Advertisements

2 thoughts on “Zahmetsiz Ebeveynlik olur mu?

  1. Öncelikle duyarlı ebeveyn olduğunuz için tebrik ediyorum. Yazdığının her kelimesini dikkatli okudum ve hepsine katılıyorum.Bende bir anne olarak bağımlı değil Lâkin bağlı çocuklarımızın olmasi kanısındayım.Cocuklara uçmalari için kanatlar dönmeleri için sebepler yaratmak lâzım.Bu ietisim anne rahminden başlamalı. 20 yaşına gelmiş bir yetiskine eğer hem çocukluğunu yasatmayip hem çocukluğunu alarak hemde yetiskinligine hazırlık yapmadan buyuttuysek ne büyük kayıp o çocuğa ne büyük hata

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s