Yeniden Düşünmeliyiz, Benim çocuğumun nasıl bir mesleği olacak?

Pazartesi günü Benim Çocuğumun nasıl bir mesleği olacak? sorusuyla değişen dünyada değişen meslekler ve neler bekliyor bizi üzerine bir griş yapmıştık.

Bugün, kendimce düşündüklerim ve öngördüklerimle nasıl yol almalıyız bunu paylaşacağım sizlerle.
Önümüzde gelişen dünyada teknik bir çok beceri yerini otomasyona, akıllı telefonlara ve bilgisayarlara bırakıyorsa peki bizler için kalan ne?
Bize kalanlarla geleceğe hazırlanmak için, bütüncül eğitim sistemimizi takım çalışması, iletişim ve keşif gibi becerileri geliştiren eğitim sistemiyle değiştirmeliyiz.

TAKIM ÇALIŞMASI

Geleneksel olarak, okul çalışması bireysel başarıya dayanmaktadır. Evde çalışmanız, hazırlanmanız ve sınava yardım almadan başlamanız gerekir. Arkadaşınızın kağıdına bakarsanız bu kopyadır.

Bu pencereden baktığımızda 1920’de, çoğu bilimsel makale tek yazar tarafından yazılmış, ancak 1950’de değişmiş ve ortak yazarlık norm haline gelmiştir. Teknik alanlarda bile işin doğasının nasıl değiştiğini görebilirsiniz.
Bugünkü yüksek değerli işler, ekipler halinde yapılmaktadır ve bu daha fazla iş otomatik hale geldiğinde artacaktır. Geleceğin işleri belirli uzmanlığa bağlı olmayacaktır, ancak diğer insanlarla işbirliği yapan insanları içine alacaktır.

Açıkçası, değer, bilişsel becerilerden toplumsal becerilere kaymıştır, Malesef bir çok ebeveyn dahi iş dünyasında, sosyal etkileşim değerinden habersizdir ve kötü davranışları cezalandırmak için oyalanmaya devam etmektedirler.

ETKİLİ İLETİŞİM

Fareed Zakaria’nın Liberal Eğitimi Savunması kitabında da belirttiği gibi, en fazla iyileştirilmesi gereken şey iletişim becerileri olduğuna dair artan kanıtlar vardır.
Nedenini anlamak için ilaç, finans ve hatta müzik gibi farklı alanlara uygulanan  teknolojiyik çözümleri düşünün. Bu sadece teknik beceri gerektirir, ancak bilgisayar bilimcilerinin geniş bir alan yelpazesinde uzmanlarla etkili bir şekilde çalışmasını gerektirir.
Dünyanın en seçkin teknoloji yeteneklerine odaklanan Tastalo Du Val firması, şirketinin programcıları değerlendirirken yalnızca teknik becerilere bakmakla kalmıyor, aynı zamanda iletişim becerilerine de vurgu yaptığını anlatan Taso Du Val,  Tam olarak anlamadığınız bir problem için mükemmel kod yazamazsınız diyor.

Açık ve mantıklı yazma, eleştirel düşünme ve öğrenmeyi öğrenme – farklı gerçekleri alıp bağlamda bulunma ve onları açıkça ifade etme – hepsi de gelecekten profesyoneller için bugün olduğundan çok daha önemli olacak becerilerdir.

SAYILARDAN ZİYADE – KALIPLAR

Çarpma tabloları, uzun bölünmeli ve yanıltıcı olarak yapılandırılmış kelime problemleri, her genç öğrencinin varlığının yarattığı zarardır. Hangimiz havuz problemi mağduru olmadık. Biz bir şekilde tüm bunları öğrendik ancak çocuklar şimdi “neden telefonumda hesap makinesini kullanamıyorum?” diye soruyorlar. Bırakalım matematik işlemlerini kızım Lara 1. Sınıf el yazsısı öğrenme çilesi içerisindeyken bana “ne gerek var yazıyoruz, sen o kadar iş yapıyorsun hiç yazı yazmıyorsun” dahi dediğini hatırlıyorum.

Daha çok veri alan yaşımızda, matematik becerileri her zamankinden daha önemli. Yine de, okulda öğrendiklerimizlerle değiller. Saymak ve çarpmak çok önemli değil – bu görevler günümüzde büyük ölçüde otomatikleştiriliyor – ancak veriden anlam çıkarabilme zorunluluğu vardır.

Orgnet’ten Valdis Krebs, “Okullar, şeyleri anlamada 21. yüzyıl matematik yerine şeyler inşa etmek için 20. yüzyıl matematik öğretmede hala sıkışıp kalmış” diyor ve müfredatların mühendislik matematiği (örneğin, cebir ve hesap) ve matematik üzerine daha az odaklanmasını önermektedir (Örn. Küme teorisi, grafik teorisi, vb.).

Büyük matematikçi G.H. Hardy, “Bir ressam ya da şair gibi bir matematikçi de kalıp yapımcısıdır, kalıpları onlarınkinden daha kalıcıysa, bunun nedeni fikirlerle oluşturulmasıdır” demiştir.

BİLMEKTENSE KEŞFETMEK

Herhangi bir temel müfredata bir göz atın, genelden başlayarak en küçük birim olan ders sonuna kadar bilmeleri, öğrenmeleri gereken şeylerin listesi olur.Tarihi olaylar, matematiksel formüller, adını söyleyemedikleri biyolojik yapılar,vb. Ancak bugün, bilgi gerçekten hareketli bir hedeftir. Bugünkü ders kitaplarındaki bilgilerin çoğu, çocuklarımızın kariyerine başlayıncaya dek geçersiz sayılacaktır. Belki o zamana kadar bile değişmeden durmayacaktır.

Açıktır ki, eğitimin sizi bir bütün kariyer için hazırlayacak bilgi vereceği fikri çok eskidir. Bugün, çocuklarımızı henüz anlamadığımız bir dünyaya hazırlamamız gerekiyor. Bilmeleri gereken bilgiler hakkında nasıl iyi kararlar verebiliriz?

Dolayısıyla başlarını farklı gerçeklerle doldurmak yerine onlara kendileri için şeyler keşfetme, yeni bilgileri almaya, anlamlandırmaya ve öğrendiklerini diğerlerine anlatma yeteneği vermeliyiz. Teknolojinin, bir zamanlar belirgin insan görevi olduğu düşünülen görevleri istikrarlı olarak ele geçirdiği bir dünyada, bunlar en önemli olacak becerilerdir.

Bu arada tüm bu okuduklarınızı şu bilgiyide alarak tekrar düşünmenizi isterim.
Dünya Ekonomik Forumunun raporuna göre, gelecekte çocuklarımızın çalışacağı işlerin, mesleklerinin, alacağı görevlerin min %65’i henüz tanılanmamış. Ve bizler çocuklarımızı değişken ve hızlı tanım alabilen bir geleceği hazırlamalıyız.

Tüm bunları düşündüğümüzde en önemli yetenek uyum sağlamaktır. Çocuklarımızın yapması için hazırlamamız gereken şey budur. Hep beraber uyum sağlamak.

Advertisements

2 thoughts on “Yeniden Düşünmeliyiz, Benim çocuğumun nasıl bir mesleği olacak?

  1. Ebeveynlerin kaygısı illa ki çocukların meslek sahibi olması.Dogru tarafları var elbette kaygılarını anyabilirim.Peki zaten çocuğunuz anne-baba olarak ilk sevgiyi ve önemseyen ailesini fark ettiği zaman zaten içinde var ise bir meslek sahibi olacak. Her çocuğu aynı teraziye koymak her toprakta aynı bitkinin çıkmasını beklemek gibi yanlış olur.
    Tebrik ederim çok güzel bir konuya deginmişsin.
    Önce Çocuk

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s