Benim çocuğumun nasıl bir mesleği olacak?

Çok değişken bir dönem içerisinde yaşıyoruz, biz babaların çocukluğuyla başlayan bu değişim artık ilerleyen zaman içerisinde hemen hergün yaşanarak bir süreklilik kazanmıştır. Uzunca zamandır aklımda olan gelecek ve çocuğum, geçmiş günlerde Dünya Ekonomik Forumunun yayınladığı bir  raporla iyice su üstüne çıktı.

Rapor, gelecek, geleceğin meslekleri, dünya üzerinde geçerliliğini yitirecek meslekleri listelemişler ve gelişen dünyanın ihtiyaç ve aldığı yön üstüne bir rapor hazırlamışlar. Çok güzel ve bilgilendirici bir rapor.
Biz anne-babalar peki bu raporun neresindeyiz?
Bizlerin en büyük etkisi çocukların eğitim ve gelişimi üstüne, peki biz bu değişime ne kadar hazırız.

Eğitim sistemimiz 20. yüzyıl için tasarlandı. Büyük ölçüde, akademik eğitimi baz alan bu sistem çocuklara bilgiyi nasıl saklayacaklarını ve sayıları nasıl yöneteceğini öğretmeye odaklanılmıştır. Düzenli olarak bu yetenekleri test eder ve eğer iyi yaparsanız, iyi bir üniversiteye girmeniz, başarılı bir kariyere sahip olmanız ve mutlu, bir hayat yaşamanız söz konusudur.

Maalesef bu sözler boşaldı. Bugün, cebimizde süper bilgisayarlarla dolaştığımızda, gerçekleri hatırlama ve uzun matematiksel işlemler yapmak gibi görevler büyük oranda otomatikleştirildi.

Şimdi bu bilgiler ışığında bizler çocuklarımızı bu akademik eğitim ve gelişim sisteminden uzak tutmaya hazırmıyız?
Gerçek şu ki, bugün en iyi okullarda dahi “hızlı ve doğru bir Google araması” sonucu elde edeceğiniz bilgiye nazaran çok çok az şey öğretiliyor.
Ve bir Excel tablosu ile ele alınamayacak kadar az matematik öğretiliyor.

Açıkçası, eğitimi yeniden düşünmemiz gerekiyor. Kendimiz ve çocuklarımız için. Çocuklarımız şu ana kadar yaşadığımızdan çok daha farklı bir dünyayla yüzleşecek. Aynı şekilde bir başka rapor; Oxford’da yapılan bir araştırma, bugün mevcut işlerin neredeyse yarısının önümüzdeki 20 yıl içinde otomatikleştirileceği sonucuna vardı. Dolayısıyla geleceğe hazırlanmak için, bağlı eğitim sistemimizi değiştirmeliyiz.

Peki bu değişimde bizleri neler beklemeli, Çarşamba günü yazacağım.

İyi haftalar.

401134_robot_belyj_ni_1920x1200_www.GdeFon.ru_

Advertisements

One thought on “Benim çocuğumun nasıl bir mesleği olacak?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s