Öz bakım, çocuğunuzun bakımının önüne geçmelimidir?

Konu çocuğumuz ve kendimiz arasında olduğumuzda, özellikle annelerimiz için “çocuk” herşeyin önünde geliyor. Uykusuzluk, vakitsizlik, bunalmışlık çok zor olduğu gibi, bütün bunları yaşadığı için kendiyle gurur duyan bir kitle de var. Bu bambaşka bir konu başlığı olabilecekken bugün sorumuz şu: Öz bakım neden ebeveynliğin önemli bir parçasıdır ve bunun için zaman kazanmanın yolu nedir?
Ebeveynler ailelerinin temelidir.  İyi değilsen, temel üstüne kurulan hiçbirşey iyi değildir. Öncelikle şunu net tanımlamak gerekir. Öz bakım BENCİLLİK değildir; Çocuklarınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Aileden bir mola vermek özellikle annelerde ve sonra babalarda suçluluk ve kaygı yaratabilir. Ancak birkaç saat uzakta kalmak sizi yeniden canlandırabilir, böylece Lego oynamaya geri dönebilir, akşam yemeği hazırlayabilir ve diğer herkesle ilgilenebilirsiniz.

Medina Georgetown Üniversitesi Hastanesi Kadın Ruh Sağlığı Programı direktörü Aimee Danielson “Sıra dışı şartlar olmaksızın günlük temelleri korumak, gerçekten zorlu bir çaba ve annelerin eğlenebilmesi, rahatlaması, dinlenmesi ve çalışmaması için çok az zaman bırakıyor” diyor .
Çocuklarınız için her zaman hazır ve hazır olmanız tükenmeye neden olabilir.
Bunun için yapabileceğiniz bir kaç adım var. Siz annelerimiz, uykusuz kalmasanız da, aynı anda 10şey yapmasanızda, herşeyle ilgilenmesiniz de çok özel, güçlü ve iyi bir annesiniz. Sizler biraz baba gibi davranırken, bizlere biraz anne gibi davranabilmek için fırsat verin.

Bir beraberce bir aileyiz…

 

https://www.ted.com/playlists/299/the_importance_of_self_care

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s