Söz konusu çocuksa Kadın-Erkek olmak başka olsa da, Anne-Baba olmak aynı….

Her nekadar özellikle anneler tarafından babalar çocuklarıyla ilgilenmediği, ilgilenmeye üşendiği, zorlandığı gibi bir çok itham, şikayet gelse de; çocuklarının hayatına çok daha fazla dahil olmak isteyen baba sayısı azımsanamayacak kadar çok. Bir çocuğa yaklaşmak ve özbakımı konusunda anne engeli ne kadar aşılabilir bilemem fakat bu noktaya gelmeden önce, ailenin maddi sorumluluğunu yürttüğümüz iş engellerini nasıl aşmalı??

Babalar, kariyerlerine zarar vereceğinden korktukları için çocuklarına bakmak için daha esnek çalışma saatleri istemekten korkuyorlar.

Dünya üzerinde yapılan araştırmalar, babaların yüzde 44’ünün patronlarına aile taahhütleri konusunda yalan söylediklerini gösteriyor. Aslında bu konuda sadece devlet ve hükümetler üzerinde değil sivil toplum kuruluşları üzerinde de sorumluluklar oluşturup, çalışmalar yapılmalı.

Toplum içerisinde Kadın ve Eşitlik üzerine çalışan topluluklar, kendilerinin ne kadar zor durumda olduğunu vurgulamak kadar, kendileriyle aynı platformda yürümeye çaba sarfeden babaların iş yerinde ne kadar destek aldığını belirlemeyi de amaçlamalı.

Eminim ki bu şekilde tasarlanacak bir çalışma toplumda çalışan erkekler arasında ne kadar çok değişim talebi olduğunu ortaya koyacaktır. Böylece toplumun değişmeye başladığını görmek, değişimi hissetmek pozitif bir etkide yaratacaktır.

Babalar, mevcut çalışma düzenlemelerinin ve maliyelerin, her yaştan çocuğa verebilecekleri bakımları nasıl etkilediği konusundaki görüşleri üzerine değerlendirme yapacaklardır.

Çoğu baba annelerin yaptığı gibi çocuklarının hayatlarına da katılmak ister; bu çocuklar için de iyi bir şey. Ancak, babalık iznine ve esnek çalışma saatlerine yönelik bazı taleplerin işverenlerin erkek personelin sorumluluğunu sorgulamasına yol açtığıda bir gerçek.
Toplumda iş tedirginliğiyle hamile kalamayan ve/veya hamileliğini uzun süre saklamak zorunda kalan bir annenin yaşadığından farklı değildir, çocuğuyla olmak isteyip iş tedirginliği yüzünden talepkar olmayan bir babanın yaşadıkları.

Söz konusu çocuk olunca Kadın-Erkek olmak başka olsa da, Anne-Baba olmak aynı….

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s