Erkekler doğum sonrası depresyona sahip olabilir mi?

3 sene kadar önce, mayıs 2014’de bir yazı kaleme almışız Lohusa Depresyonu – En Babasından diyerek. ve babaların da doğum sonrası depresyona girebileceğini vurgulamak istemişiz.

Bu güne geldiğimizde karşıma bir yayın çıkıyor internet sayfaları arasında

Erkekler doğum sonrası depresyona sahip olabilir mi?

Bir çok sayfada sadece kadınlara özel bir olgu olarak anlatılsa da, EVET! Erkekler de doğum sonrası depresyona sahip olabilir. Postpartum depresyon cinsiyete özgü bir zihinsel hastalık değildir – hem erkek hem de kadınları etkileyebilir.  Yeni bir bebek, annenin yanı sıra baba için de eşit derecede ezici, zor ve alışılması güç olabilir. Özellikle bir Baba için hayatında BÜYÜK bir değişiklik.

Çoğu baba, yeni anne ve bebeğe bakmak için ek bir baskı hissetmekle birlikte tam zamanlı bir işte çalışıyorlar. Aslında buna ek baskı dahi demek bir hayli hafifletmek durumu. Özellikle bu dönemde ailenin en önemli geçim kaynağına sahip olması birçok kişi için büyük bir endişedir. Doğum sonrası depresyonu olan birçok erkek, doğum sonrası depresyon genellikle sadece anneyi etkileyen bir hastalık olarak düşünüldüğünden, gereksiz yere yalnız başına acı çekerler. Hani farkında olan da olsa, diyebilirmi bende Doğum Sonrası Depresyon var. Hemen yapıştırırlar yaftayı, yahu bizim Enişte Lohusa olmuş!! Halimenin kocası lohusa olmuş, Dayı işe gitmesen sen hani lohusanın mezarı 40 gün açık olurmuş gibi laflarla iyice depresyona sürüklerler.

Neyse bu bilimsel konuyu dağıtmadan; Yeni araştırmalar, 10 yeni babanın 1’inde, doğum sonrası depresyonda acı çektiğini gösteriyor. Belirtileriniz boğulmuş hissi ve çaresizlik içerebilir. Ailenize ve sevdiklerinize karşı sinir bozucu ve düşmanca hissedebilirsiniz.
Ayrıca panik ataklardan muzdarip olabilirsiniz. Bazı insanlar (tıpkı kadınlar gibi) umutsuzluk duygularını uyuşturmak için alkol veya uyuşturucuya dönüşürler.

Araştırmalar aynı zamanda erkeklerde postpartum depresyona katkıda bulunan faktörleri; Annenin hamilelik boyunca stresli ve gergin bir ilişki yaşaması ve anne doğum sonrası depresyondan muzdarip olursa, babanın buna maruz kalması daha olasıdır.

Erkeklerde postpartum depresyon gerçek bir şeydir, utanılacak bir şey değildir ve sizi kötü bir baba yapmaz. Tıpkı kadınları kötü anne yapmadığı gibi!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s