Bir Babanın küçük kızına mektubu

Yakın zaman önce annenle beraber Google’da bir sorunun yanıtını arıyorduk. Soruyu daha girmeye kalmadan Google, dünyadaki en popüler aramaların bir listesini çıkardı. Listenin en başında “Erkeğinizi nasıl ilgili tutabilirsiniz? ” yazıyordu.

Çok saçma ve anlamsız geldi bu ifade bana. Sayısız makale ve yayının birçoğu seksi ve cinsel olmak üstüne, Ona hizmet etmeniz, yemek hazırlamanız vb şeyler bu cinselliği takip ediyor.

Nasıl hissettiğimi kolayca tarif edemem belki fakat, okuduklarım çok endişelendirdi beni, hele bir kısmı sözde uzmanlarca yazıldığı düşünülürse. Hislerimi kızgınlık olarak açıklamak sanırım garip olmaz.

Güzel kızım, beraber olduğun bir insanın veya eşinin ilgi ve sevgisini kendi üstünde tutmak hiçbir zaman senin görevin ve sorumluluğun değildir ve olmayacaktır.

Tek görevin, ruhunun derinliğinde – reddedilme, kayıp ve ego uğramış olmayan sarsılmaz yerde – ilgi ve sevgiye layık olduğunu – bilmektir. Değerini bu şekilde güvence altına alabiliyorsan, kelimenin tam anlamıyla sevebilirsin. Hem ilgi çekebilen hem de onun bir hayatını bütün ilgisiyle beraberce harcamak isteyen bir ilişkiye sahip olursunuz.

Bir gün bu sorunun cevabını ararsan, sana ilgiyi nasıl üstünde tutarsın söyleyemem belki fakat, üstümde ilgiyi tutmaman gereken çocuk nasıl olmalı baba dersen;

Bir çok şey vardır insana güç veren, hemen ilk akıla gelen ve insanların çoğunluklar güç aldıkları şeyler para mevkii, aile, iş, sostal statü. Doğrudur bir oranda da fakat bunlar bize güç veren değil aslında hayatta nerede durduğumuzu gösteren şeylerdir. Bizi biz yapan şeyler değildir.

Bence “Kendisinin güçlü olup olmadığı umurumda değil – sana kalbinde olan gücü kullandığı sürece.”

Sizi seviyorum.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s