Harika Baba

Bütün çalışmalar, babaların çocuklarının hayatında sahip oldukları etkinin, bir zamanlar yaygın olarak inandıklarından çok daha büyük olduğunu göstermektedir.

Anne-babalık döneminde babanın birincil işlevinin sadece ekmek kazanan olduğu günler geçmişte. Gerçek şu ki, babalar her zamankinden daha büyük bir ebeveynlik rolüne sahipler. Bilimsel araştırmalar,

harika babaların bazı ortak özelliklere sahip olduklarını göstermektedir.

Harika bir baba son derece sadıktır ve her zaman çocukları için herşeyi yapmaya hazırdır. Önce ailesi gelir. İlişkisi başarılı olmasa bile, yürümese de, ne olursa olsun çocuklarını asla terketmez.

herhangi bir aptal bir bebek yapabilir, ancak gerçek bir erkek çocuğunu büyütebilir.” -Laurence Fishbourne

IMG_4190Harika babalar çocuklarına onları ne kadar çok sevdiklerini göstermekten korkmazlar. Connecticut Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırma, ebeveynlerin reddinin ve kabulün etkilerini inceledi.

Onların sonuçları, bir babanın sevgisinin çocuğun kişilik gelişimi üzerindeki en büyük etkilerinden biri olmasıydı.

Concordia Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Erin Pougnet ve babasının çocuklarının gelişimindeki oynadığı rolle ilgili İnsani Gelişme Araştırmaları Merkezi (CRDH) üyesi olan Erin Pougnet,

1Q5A5536    “Erken ve orta çocukluk döneminde aktif ebeveynlik yapan babalar, daha akıllı, daha iyi davrandıkları, sosyal bağlantılarda daha iyi ve üzüntü ve kaygıya daha yatkın çocuklar ile sonuçlanıyor” diye belirtiyor ve babanın yaşaması durumunda bile bu etki görülüyor.

2013-05-26 14-54-55-00020

Harika bir baba kadınlara saygılıdır. O, örnek olarak oğluna bir kadına nasıl davranacağını gösterir. Kızlarına, erkekler tarafından saygıyla muamele görmeyi ve daha azını kabul etmemeyi öğretir.

O aile komedyenidir.

Harika bir baba da harika bir öğretmendir. Bilgisini çocuklarıyla paylaşır ve onlara dünyayı2013-09-18 21-40-28-00064 öğretir. Çocuklarına karşı sabırlıdır ve istediği şeyleri her zaman sevemeyeceklerinin farkındadır.

En önemli görevinin evde baba olarak yaptığı iş olduğunun farkındadır.

Harika bir baba çocuklarıyla oyun oynar. Oyun oynamadan baba olunabilir mi? En büyük erdem çocukla çocuk olabilmek değilmidir?

Harika bir baba nazik ve merhametlidir. Çocuklarının sorunlarını dinler ve en çok gereksinim duyduğu zaman destek verir. O güçlü bir direktir.

Harika bir baba fark yaratan bir kişidir. Eserinin asla bitmediğini fark eder. image2

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s