Babaların yapamadıkları…

Bir çok toplumda olduğu kadar bizim toplumumuzda da yüksek oranda , annelerin doğal olarak ebeveynlik eğiliminde olduklarına ve babaların daha az yetenekli ve beceriksiz ebeveyn olduğuna inanıyorlar.

Bununla birlikte, biz babalar da Anneler kadar iyi yapamayacağımız şeyler olduğuna inanıyoruz.

Babalarının anneler kadar yapamayacakları iki şey vardır:

1. Doğum Yapmak
gallery-1444754150-liliana-leahy

2. Emzirmek
top-10-breastfeeding-problems-2160x1200

Gerçi çeşitli çözüm imkanları olsa da mutlak ki anneler kadar iyi yapabileceğimiz birşey değil.

85277003bad4424e05d400528ba8209aBu

peki bu yapamadığımız 3. şey ne?
YOK, bu kadar. Annelerin yapabilip Babaların yapamadığı şeyley bu kadar!

O zaman gerçek hayatımıza evimizin içine geri göndüğümüz zaman, Annelik ve Babalık yetenek ve becerilerinde ortaya çıkan fark tamamen, tecrübe ve deneyimleme süresiyle alakalı olduğu görülebilir.

İlk olarak, kadınlar erken yaşlardan itibaren çocuk bakımı konusunda deneyim kazanır ve sosyalleşir. Evde kardeşlerine, aile ortamlarında kuzenlerine felan derken küçük yaştan itibaren oynadıkları oyuncak bebekleriyle edindikleri duygu ve deneyimi gerçeğe dönüştürebilirler. Hatta günümüzde çocuk ve bebek bakıcılığı yapan genç bir öğrenci popülasyonu da var. fakat bu erkekler için geçerli değildir. Çocuk bakım, gözetim, eğitim ve gelişimi üzerine çalışma hayatında ki mesleki pozisyonlar kadınlarla ilgilidir; bu durum, çocukların bakımının kadınların işi olduğu fikrini güçlendirir.
Çocuklar için cinsiyete bağlı oyuncak almanın baskısı hakkında konuşmaya ihtiyacım olduğunu sanmıyorum. Bütün bunlar babaların annelerin yanı sıra yapamayacakları pek çok şey olduğuna inanır.

İkincisi, doğum ve babalık iznindeki büyük farklılık ve çocuk doğduğunda yapılan baskılar, çok eşitlikçi çiftlerin bile anne-baba olduklarında geleneksel cinsiyet normlarına dönmelerine yol açmaktadır. Birçok işyeri ve toplumumuz ortak ebeveynlik bakımı için elverişli olmadığından, genellikle bir eş (oda çoğunlukla baba) tercih edeceklerinden çok daha fazla çalışır ve diğer (genellikle anne) çok daha az çalışır veya çalışmaz. Bir çocuk doğduğunda, annesi genellikle işten ayrılır ve birçok durumda evde olur. Erkekler çoğunlukla bir hafta daha kısa sürede işine döner ve ek görevlerle daha yoğun hale gelir.

Böylece deneyim süresinin neden annelerle babalar arasındaki beceri seviyesi arasında farklılık yarattığını görmek kolaydır. Annesi, babası ofise döndüğünde ve melodiye giremediği sürece annesi bebeğiyle ritm almak için bire bir zaman harcayabilir. Bu düzen  ayarlandıktan sonra, annenin uzman birincil ebeveyn olduğu ve babanın daha az yetkili yardımcı ebeveyne ait olduğu bir rutine girmek yanıltıcı olur. Bu durumda, hem babaların hem de annelerin yapamayacağı şeyler olduğu algısı ve gerçeği olur.

Kişisel tecrübelerimden ötürü, her iki ebeveynin de doğumdan sonra birlikte evde vakit geçirme fırsatı bulmaları ve ebeveynlik hayatını eşit olarak ayarlamalarının hayati önemi vardır.

Babalar bakıcı olarak başarılı olma fırsatı bulduğunda, babaların yanı sıra anneleri yapamayacağı iki şey vardır.
Anneler, kocanıza yetkin ve emin olma fırsatını verin.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s