Yuvayı dişi kuş yapar-2

Evin planlamaları bitti, odasından bahçesine ana hatlarıyla neler yapacağız, ne renk olacak gibi detayları kızımızla konuşarak karar verdik. Bunları ufak not defterimize kayıt ettik.
Ettik ki unutmalaylım, pembe bir odamız. Çalışma odasının mor duvarları ve sarı halısı olduğunu. Nede olsa önemli detaylar.

Dediğim gibi ben evi 1:30 olarak ölçeklendirdim ve yaptığım hesaplamalara göre sizinle paylaştığım oturum planı için 50×50 cm gibi bir alana ihtiyacım var.
Malzemeleri aldıktan sonra artık ilk işimiz bu 50×50 cm zemin üstüne 1:30 ile evin oturum planını çizmek olacak.

Daha önce söylediğim gibi isteyenler bunu internetten hallederek çıktı alır ve kopyalayabilir.

ertafotoblokDün başlarken malzemeleri sayacağımı belirtmiştim. Aslında malzeme listesi tamamen sizin isteklerinizle alakalı. Temel malzememiz, karton kutu, fotoblok (5mm), mukavva.
Bunları ister kırtasiyelerden plaka halinde, istersenizde bizim gibi gidip migros markette dışarı bırakılan kutuları alarak yapabilirsiniz. Aslında bu seçenek çokcukların malzemeleri geri dönüştürebileceklerini öğrenmeleri açısından da çok faydalı oluyor. Fotoblok 70*100cm gibi bir tabaka işimizi göreceğini düşünüyorum.resim_1411141342

Bunun dışında ilk etapta elimizin altında olması gereken kalın karton kesimi için bir büyük maket bıçağı, kağıt ve fotoblok kesimi için bir küçük maket bıçağı. Pencere kapı gibi küçük detay kesimleri için bir kretuar edinmeniz iyi olacaktır. Ben marka olarak OLFA tercih ediyorum.

Bunun dışında çizim ve kesim için tercihen bir çelik gönye. Bol miktarda tutkal, ilerleyen dönemde planladığınız iç tasarımda yapıştırma olarak kullanmak için lazım olabilecek sıcak silikon, ve evinizin duvarlarını, perdelerini boyamak için nasıl boya kullanmak isterseniz o, yada teknik imkanınız varsa istediğiniz desenlerin çıktılarını alabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, yarın alışverişe çıkarsanız,

200 gr renkli kağıtlar (A4 olabilir) – istediğiniz renklerde. Ortalama 15 TL
70×100 cm 5mm kalınlığında fotoblok 20 TLMaket Bıçağı ve kretuar 20-25 TL
Tutkal – 10 TL
Silikon tabancası (sıcak silikon için) – Küçüğü yeterli 16 TL

Güzel haftasonları.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s