Edep sizsiniz?

Yaşadığımız dünya nasıl bir değişim içinde, her geçen gün çok daha net anlıyor ve hissediyorum. Büyüklerimiz ile aramızda çıkan çatışmaları küçükken anlamazken, büyüdükçe anlamaya başlasam dahi onların bunu kabullenmeyişleri bana hep garip gelmişti. Hayat bizi kendi ayaklarımız üstünde durup seçimlerimizi yapma durumuna getirdiğinde ise anlamanın daha ötesine geçerek bu değişimleri hissetmeye başlıyorsunuz.

Peki bir çocuğunuz olduğunda, işte o zaman bu değişimlerin sizin geçmişinizle çakışarak bir çocuğun geleceğini oluşturduğunu görüyorsunuz. İşte bu yüzden sizin zaman zaman bozulma dediğiniz şeye bunun içerisinde yaşayanlar modernite diyor.

Buraya kadar herşey tamam, tabi ki herşey değişim içerisinde olacak. O zaman burada önem kazanan değer ne oluyor? “EDEP”.

Nedir Edep?

Türkçe karşılığı basitçe terbiye olarak yerleşmiş olsa dahi aslında çok daha derin ve geniş bir anlamı vardır. Basit tanımıyla Wikipedia’ya baktığınızda; Edep Toplum töresine uygun davranma veya İyi ahlak, incelik, terbiye olarak tanımlanır. İslamda, hayatın her yönünü kapsayan görgü ve ahlak kurallarıdır. Edep, davranış bağlamında, öngörülen İslami görgü kurallarını ifade eder: “incelik, görgü, ahlak, terbiye, nezaket, sevecenlik“.

Peki bu neyi getiriyor, aslında çok tanımı bir araya aldığımızda EDEP kavramını SAYGI altında toplayan tanıma geliyoruz. Dediğim gibi bir çok tanım ve anlamı var ve en uygun doğru çeviri “bir şey hakkında uygun şekilde davranma” olabilir.

Bende en çok tanımın bu şeklini beğendim, çünkü böyle bir kavramın sadece İslami yönü değil, bütün inanç ve kutsal değerleri kapsayacak genel bir tanımı olması daha uygun olacaktır. Çünkü artık gelişen dünya ve yaşam modellerinde, tek bir toplum olarak kapalı yaşamdan herkesin bir arada yaşadığı modellere geçtik. Tüm farklılıkların bir arada yaşaması.

Saygılı mısınız?

Peki, bizler birşey hakkında ne kadar uygun davranıyoruz? Farklılıklara nedir tahammülümüz? Nedir bizim SAYGI seviyemiz? Önce kendimize? İşte bu sorulara birer birer cevap verdiğimizde, değişen dünyada EDEP kavramının değişmeye başladığını göreceğiz. Lütfen bir an için üzerinizde bulunan din, dil, ırk ve millet etiketlerini çıkartın ve düşünün;

Bir dönem önce bir çöp tenekesinde gencecik bir kızın kafası kesik bulunuyor. Türkiye ayağa kalkıyor ve bir yetkili diyor ki; “O saatte sokakta ne işi varmış“. Aynı dönemde doğalgazdan zehirlenerek ölen bir çok genç için bir başka yetkili uzatılan mikrofonlara “zaten üstleri çıplakmış” diyor.

Derken zaman içerisinde artarak yaşanan örneklerden birisi daha; 20 yetişkin adam, evli ve çocukları olan var ve hatta içlerinden bazıları torunu yaşında olan 13 yaşında bir kıza tecavüz ediyor! Hatta birisi kendisi kadar torunu olduğunu tecavüz ettiği kıza söylüyor. Bu şekilde ifade veriyor. Söze geldiğinde delikanlılıkta mangalda kül bırakmayan bir bölgede olan bu 20 küsür yetişkin adam, 13 yaşında bir kızı kendilerini kandırmak, baştan çıkarmakla suçluyor. Bu yakın zamanda yaşanan bir gerçek.

Derken zaman içerisinde artarak yaşanan örneklerden birisi daha; Bir üniversite öğrencisi kızımız, bindiği dolmuşta tecavüz ediyor ve öldürülüyor. Bu sefer iş yetkililere kalmıyor sanatçılarımızdan birisi abuk sabuk bir tweet ile sosyal medyaya giriş yapıyor. Derken delikanlı geçinen arkadaşlardan biri “napalım üstünde mini etek vardı” diyor.

Derken zaman içerisinde artarak yaşanan örneklere; Şunlar ekleniyor, programları arayarak, “şu bana helal mi?”, “Bu bana haram mı?” soruları. Hatta zaman zaman devlet kurumları bu soruların hedef ve muhatabı olarak verdiği cevaplarla ya da sadece cevap vererek, ya da gerekli uygulamayı yapmayarak skandallar yaratıyor.

Ve bu olayları takip ettiğinizde görmemenize imkan olmayacak derecede artarak giden çocuk tecavüzleri, çocuk gelinler, erkek çocuklara istismar, kadın cinayetleri, hırsızlık, cinayet vs. vs.

Peki EDEP dedik en başta EDEP tüm bunların neresinde? Nerede kaybediyoruz onu? 

  • Bunları okuduğunuzda AMA diyerek başlayan cümlelere vermediğiniz cevaplarda
  • Yetkili ağızlardan bunlara gerekli açıklamaları EDEP içinde (“bir şey hakkında uygun şekilde davranma“) davranmayan yetkilileri savunduğumuzda
  • Bunları yayınlayarak meşrulaştıran, olağanlaştıran medyayı beslediğimizde
  • Belki istismar, belki tecavüz, belki cinayet, belki sosyal linç ile kaybedilen bir hayata din-dil-ırk gözeterek üzüldüğümüzde yada tepki gösterdiğimizde ya da bunlara göre sessiz kaldığımızda

“Edep kelimesi, elif, dal ve be harfinden ibarettir. Elif, kişinin eline, de harfi kişinin diline, b harfi de beline sahip olmasına işaret eder.” der bazı zatlar.

Hz. Mevlana der ki; Eğer insanoğlu edepten mahrum ise insan değildir.

Kısacası SAYGI’yı yitirdiğimizde, önce insan olarak kendimize olan SAYGI’yı kaybettiğimizde herşeyi yitiririz.

 

Alternatif annede yayınlanan yazımızın orjinal linki: http://alternatifanne.com/edep-sizsiniz/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s