Bir Akşam Yemeği

Ailecek güzel bir akşam geçirmek için dışarı çıkmışsınız, malum aylar kış ayı olduğundan çoğunlukla çoluk çocuk en tercih edilebilecek yerler alışveriş merkezleri.

Alışverişmerkezine girmişsiniz, biraz gezinip yemek yiyelim diye düşünürken, bir oyuncakçı dükkanına denk geldiniz. Kızınız evde  halihazırda mevcut 38 tane barbie bebeğin bir  yenisini isterim diye başlıyor inceden.

İşte Türk insanının kendiyle en büyük imtahanı bu noktada başlıyor.

Hani bizim çocukluğumuzda olsa, anamız yürü der çekiştirir kolumuzdan devam eder giderdik. Biraz problem yapsak baba bir “höt” mesajı ile konuyu kapardı. Peki şimdilerde öylemi.

Genel döngü, çocuk başlar istemeye anne baba çocuğa güzel güzel anlatma yoluna giderken, çocuk ağlama moduna alır. Ne anne ne baba çocuğa sesini yükseltmek istemez çevreden gelecek tepkilerden çekinirler, çocuk ağladıkça sinirler gerilir, zaman zaman yere bile atar  çocuklar kendilerini. Hani kısıtlı silahları var ama çok ustaca kullanırlar 🙂 Çocuğa atarlanamayan anne baba birbirine sarmaya başlar… sonuçta bebek alınır sen şımarttın, annen şöyle yaptı, öyle böyle tartışmaları içinde gergin bir yemek.

Eve gelindiğinde ise çocuğun çoktan hevesi geçmiştir bebek için….

Oysaki o kadar  yakındınız ki… hani o çocuğun yere atıp kendini bastığı son yaygara aslında sonun başlangıcı. Uzmanımız Psk. Buket Tibet Sönümleme Patlaması olarak tanımlıyor bunu.

“İstenmeyen Davranış tamamen yok olmadan önce şartlı davranışta ani ve sıklıkla güçlü bir artış ortaya çıkar. Sanki organizma, yeterince çok denerse ödülü alacağına inanır (örnek, daha kuvvetli ve uzun ağlarsam annem yanıma gelir). Bu artışa sönümleme patlaması denir. Bu enerjik, bariz ve uzun süren davranış patlaması ortadan kalkıncaya kadar davranışın pekiştirilmemesi gerekir, aksi takdirde daha enerjik olan tepki pekiştirilmiş olacaktır.
Kısaca, istenmeyen davranışın yok olmadan hemen önce daha şiddetli, kuvvetli ve direnci yüksek duruma gelmesine denir.”

Basitçe Örneklersek :
Yemekten önce dondurma verilmediği için çocuk  tepki (ağlamak, kendini yere atmak, tutturmak, bağırmak, öfkelenmek…vb) verirse  dondurmayı alabileceğine inanır.

Aslında sizin başa çıkamayacağınızı düşündüğünüz o en şiddetli atak, direnci kıramayan çocuğun son hamlesi… Ve sizi orada göstereceğiniz tutum çocukla değil aslında kendinizle en büyük mücadeleniz.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s