Çocuğunuzla Birlikte Keyifle Okuyabileceğiniz 16 Muhteşem Çocuk Kitabı

ListeList tarafından hazırlanmış bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim, okumak bence en büyük eksikliğimiz. Daha fazla okuyan ve öğrenen nesiller için… keyifli okumalar.

Oğlum kitap oku!”, “Kızım kitabını bitirdin mi?” demek yerine, kitap okumayı denediniz mi hiç? İddia ediyoruz, çocuklarına “Kitap oku” diyen anne babaların yüzde 80’i kitap okumuyor. Peki kitap okumayan insan, çocuğu için kitap seçebilir mi? Çok zor…

Kendinizi kandırmayın. Kitap okumuyorsanız, çocuğunuzun iyi bir okur olması düşük ihtimal. Bakın okuryazarlıktan söz ediyoruz, salt kitap okumaktan değil. Okumaktan okumaya fark var. Bizim burada sözünü ettiğimiz okumak, kitabı hayatının bir parçası haline getirmekle ilintili.

Çocuğunuzun, kitapları hayatının bir parçası yapması da, okuduğu kitapların nitelikleriyle, içindeki çizimlerle, içerdiği kavramlarla ve (pek önemsenmese de) çocuğun zihnine inceden inceye işleyen alt metniyle doğrudan ilişkili. Yani Pamuk Prenses okuyan çocukla, Kumkurdu okuyan çocuk arasında bazı farklar olması çok normal.

“Ayol benim oğlan da okuyor sürekli” diyebilirsiniz. Sizin oğlan da okuyor ama eskimiş, alabildiğine yüzeysel ve aslında okumaması gereken bir kitabı… (Bu konuyu daha sonra başka bir listede ele alacağız.)

Bu listeyi ciddiye alın. Çünkü bunlar; bizzat okunmuş, çocuklara okutulmuş, onların tepkileri dikkate alınarak bu listeye dâhil edilmiş kitaplar. İyi okumalar, tartışmalar, sorgulamalar…

1. 24 sayfalık felsefe kitabı: Mutlu Kaplumbağa

mutlu kaplumbaga
Tek kelimeyle bir İran edebiyatı şaheseri. Sadece öykü değil, çizimler de olağanüstü. Toplam 24 sayfadan oluşan bir kitaba hayatı sığdırmak da neyin nesi, Akram Ghasempour? Kitapta hayatından son derece memnun olan bir kaplumbağa anlatılıyor. Arkadaşı tavşan “Neden daha hızlı gitmiyorsun?” diyene kadar her şey yolunda. Ama sonra…

2. Çocuklar için zaman, evren, ölüm: Kumkurdu

kum kurdu
Listenin en başında olmayı, hatta tüm kitap listelerinin en tepesinde yer almayı fazlasıyla hak eden bir kitap Kumkurdu. Toplam üç kitaplık bir seri bu; Kumkurdu, Daha Fazla Kumkurdu, Daha da Fazla Kumkurdu.

Ailesiyle deniz kıyısında bir evde yaşayan Zackarina adlı bir çocuğun, hayali arkadaşı Kumkurdu’yla olan konuşmalarından oluşuyor kitaplar. Ama öyle böyle konuşmalar değil. Uzay, evren, ölüm, aşk, sabır, yalan, dostluk ve bunlardan çok daha fazlası yer alıyor kitaplarda. Hem 7-8 yaş (ve sonrası) düzeyindeki çocuklar, hem de yetişkinler için tek kelimeyle büyüleyici bir seri.

Zackarina kucağında topla bir adım ilerledi.
-Merhaba, dedi.
Çok alçak sesle söylemişti ama yine de onu duydular. Döndüler ve Zackarina’yı gördüler. Önce annesi, sonra da babası. Gözleri parlıyordu.
-Bir şey mi istiyorsun, dedi annesi.
-Evet, düşündüm de, dedi Zackarina, dışarıya çıkıp benimle biraz top oynar mısınız?
Ve düşünsenize, kabul ettiler! Hem de hiç nazlanmadan, dırdır etmeden. Tam Zackarina gol attığı anda -pat! kale direklerinin tam ortasına- Andromeda galaksisinde yeni ve değişik bir yıldız doğdu. Ama neredeyse hiç kimse bunu görmedi. Finlandiya’da yaşayan yalnız bir astronom ve iki kelebeğin dışında hiç kimse.

3. Bakış açısının büyüleyici güzelliği: Ben Ne Zaman Doğdum?

ben ne zaman dogdum
Büyük usta Behiç Ak’tan bir bakış açısı kitabı. Kitapta, önüne gelen herkese ne zaman doğduğunu soran Memo var, bir de sorunun muhatabı insanlar. Kitap okuyucunun aklına şu soruyu takmayı başarıyor: “Zaman, birkaç rakama sığdırılabilecek kadar sıradan bir kavram mı?” Zaman algısı ve bakış açısı daha güzel anlatılamaz sanırız.

“Büyükanne ben ne zaman doğdum?” diye sordu Memo çekinerek. Büyükanne, sanki bu soruyu bekliyormuş gibi, hiç şaşırmadı. “Çok özel bir gündü” dedi ve gülümseyerek ayağa kalktı, salondaki yemek masasına doğru yürüdü. Masanın örtüsü, büyükannenin ördüğü küçük dantel parçalarından oluşuyordu. İşaret parmağını dantel parçalarından birinin üzerine bastırarak, “İşte” dedi, “Sen tam bunu ördüğüm gün doğdun.” Memo büyülenmişti. Demek ki bu küçük dantel parçası, kendisiyle aynı yaştaydı.

İlk üç kitabı kendi sayfamızda verdik, hepsini buradan vermek, listeyi hazırlayan arkadaşlara haksızlık olur… Listenin devamı için LÜTFEN TIKLAYINIZ

Advertisements

One thought on “Çocuğunuzla Birlikte Keyifle Okuyabileceğiniz 16 Muhteşem Çocuk Kitabı

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s