Çocuklar ve Kırıcı Sözleri

En çok sevdiklerimiz üzer kırar aslında bizleri, bazen bir bakışları ve hatta hiç bakamaması, ufacık bir sözü yada sessizliği… Hiç unutmam 2014 yazıydı, çok istediği birşey için kızımla tartışıyorduk. Birden alevlenen tartışma “Seni Sevmiyorum!!!” diye bana bağırmasıyla bitti. Şok olmuştum. İşte bu hafta, Psk. Buket Tibet  hemen hepimizin karşılaştığı ve karşılaşabileceği çocuklar ve kırıcı sözleri için yazıyor.

“Senden nefret ediyorum, anne!”

“Keşke ölsen!”

“En kötü anne sensin!”

Çocuğunuzun kullandığı bu kelimelerin sizinle ilgili olmadığını anlamanız çok önemli. Eğer kişisel algılarsanız, duygusal tepki verirsiniz ve eğer duygusal tepki verirseniz çocuğunuzun olumsuz davranışını pekiştirmiş olursunuz. Ayrıca verdiğiniz duygusal tepkiyle çocuğunuza verdiğiniz mesaj: “Sen benden güçlüsün, sen beni yönetebilirsin” olacaktır.

 

Çocukların Kırıcı Sözleri Karşısında Ne Yapılmamalı

1 –  Kırıcı sözleri geri söylemeyin: Duygusal tepki (kontrolsüz) verdiğinizde olay aşağıda ki gibi gelişir:

“Bende senden nefret ediyorum!”

“Keşke seni hiç doğurmasaydım!”

Yukarıda ki durumda çocuğunuza verdiğiniz mesaj: “Ben kendimi kontrol edemiyorum” olacaktır.

Ayrıca uygulanan iletişim yöntemi son derece etkisiz ve çocuğunuzun problemini çözmeye yönelik değildir.

2- Bağırmayın. Sesinizi bile yükseltmeyin: Bağırmak ve ses yükseltmek birinci maddede yer alan etkinin aynısını yaratacaktır. Üstelik duygularınıza ve hareketlerinize hakim olamadığınızı çocuğunuza gösterecektir. Neticesinde ise çocuk sizi herhangi bir arkadaşından farklı görmeyecektir.

3- “Yapamazsın…” demeyin: Birçok ebeveynin verdiği cevap:

“Benimle bu şekilde konuşamazsın!” şeklinde olmaktadır.

Ancak gerçek şudur ki: Evet, konuşabilir.

Maalesef çocuğunuzun ağzından çıkan kelimeleri kontrol etme gibi bir güce sahip değilsiniz. Ne konuşacağına karar vermek çocuğun kendi kontrolündedir.

“Yapamazsın!” kelimesini kullandığınız anda, güç savaşını başlatmış olursunuz ve güç savaşını başlattığınızda aldığınız cevap “Evet, yaparım!!” olabilir.

4- Büyük cezalar vermeyin: Oyuncaklarını günlerce elinden almak, günlerce günlerce parka götürmemek gibi cezalar uygulamayın.  Bu cezalar çocuğunuza ihtiyacı olan öfke yönetimini ve öfkesini dile getirebilmek için gerekli iletişim becerilerini öğretmeyecektir.

Çocukların Kırıcı Sözleri Karşısında Ne Yapılmalı

1-   Soğukkanlılığınızı koruyun: Derin bir nefes alın ve ne söyleyeceğinize, nasıl söyleyeceğinize karar verin ve ondan sonra kelimelerinizi ağzınızdan çıkartın.

2-   Vücut dilinizi kontrol edin: Sesinizin tonu, yüksekliği, yüz ifadeniz, vücut duruşunuz çocuğunuzla iletişim kurarken çok önemlidir.

  • Ellerinizi öne bağlamayın
  • Ellerinizi belinize koymayın
  • Gözlerinizi kaydırmayın
  • Sakin ve kararlı ses tonu kullanın
  • Yüz ifadeniz öfkeli olmasın
  • Kararlı ve sakin yüz ifadesi takının

3-   Mesajınızı kısa ve net verin.

Çocuğunuz size karşı incitici kelimeler söylerken, sizin ihtiyacınız olacak cümleler:

Bu şekilde hissettiğin için üzgünüm ama oyuncaklarını topluyorsun.” yada “Benimle bu şekilde konuşman sana istediğini vermeyecek, çantanı yerine koymak senin sorumluluğun. Çantanı kaldırıyorsun, hemen.”

Yukarı örnekte yer alan cümlelere benzer cümleler kurarak, çocuğunuza söylediği kırıcı sözlerin kendi problemini çözmek için yardımcı olmadığını, ev kurallarını değiştirmediğini ve sizin kararınızı değiştirmediğini gösterebileceksiniz.

4-   Mola verin: Yukarıda yazılanları yapmakta zorlanırsanız, kendinize sakinleşmek için bir mola verin ve ortamdan uzaklaşın. Bir süre başka bir şeylerle ilgilenin.

Olay yerinden uzaklaşırken çocuğunuza verdiğiniz mesaj: “Kendimi kontrol edebiliyorum ve durum üstünde otoritem var” olacaktır.

Geri geldiğinizde problemi çocuğunuza net bir şekilde gösterin ve söylediği kırıcı sözlerin sizin kararınızı değiştirmediğini belirtin.

Psk.Buket Tibet

www.bpsikoloji.com

Tel: 0212 287 12 82

Facebook: Psikolog Buket Tibet

İnstagram: psikologbukettibet

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s