Okullar Açılıyor….

parent%20teacher%20conferenceOkulların açılmasına az kaldı. Bir çok çocuk için ilk okul deneyimi olacak. Çocuklar için olduğu kadar öğretmen-ebeveyn ilişkileri açısından da yeni bir başlangıç okul. İlerleyen zaman içerisinde kurulan öğretmen-aile ilişkisi çocuğun eğitim ve gelişimi için büyük önem arz etmekte.

Ve işte sonunda okul  başladı ve ilk kez çocuğunuzun öğretmeni ile tanışıp görüşme şansını yakaladınız… peki şimdi?

Okula gidiyorsanız öncelikle dersinize çalışıp hazırlıklı gitmeniz lazım değil mi 🙂 Öncelikle şuna hazır olmalıyız, şeffaf ve gerçekçi bir planla çocuğunuzun geleceğini aydınlatabilirsiniz.

O nedenle bu görüşmenin 3 ana başlığı olmalı; çocuğunuz, sınıf ve gelecek

Bir çok uzman bu görüşme esnasında öğretmene çocuğunuzu anlatmanızı öneriyor. Evde nasıl oldukları, nelerden hoşlandıkları, nelerin onları heyecanlandırdığı yada tepki vermesine neden olduğu gibi. Bunun yanısıra çocuğunuz kadar onu etkileyebilecek evde yaşanan sorunlarıda açıklamanız çok önemli olacaktır.

Tabi bu açıklamaları yaparken dikkatli olalım, millet olarak konuşmayı çok sevdiğimiz için zamana ve çocuğu anlatalım derken dertleşme noktasına gelmemeye.

Siz anlattıktan sonra, tüm bu anlattığımız ve belki evde yaşananlardan etkilenen çocuğumuz sınıfta ve okulda nasılmış onu duymaya hazır olmalıyız artık. Artık ve sosyal ve akademik olarak nasıl bir süreç gçirdiğini öğrenebiliriz çocuğumuzun.

Duyduklarımız bizim beklentilerimiz altında olması, çocuğumuzun başarısız olduğunu göstermez. Şunu unutmamalı ki öncelikli hedefimiz sene sonudur. Ve bunun için herkes beraber birbirine destek olacaktır.
Bu nedenle soru sormaktan, özellikle bilmediklerinizi sormaktan çekinmeyin.

Verdiğimiz her emek gelecek için, çocuğumuzun geleceği için, bu nedenle Net olduğumuz beklentiler için bizimde üzerimize düşen görevler olacaktır, bence görüşmede bunları konuşma zamanı gelmiştir.

Bunları görüşmeye başladığımızda, geleceği planladığımızda bu görüşmeler bir toplantı olmaktan çıkıp, bir süreç olacaktır.

Önemli olan herkesin olumlu bir deneyim elde ederek, bir sonraki basamağa güvenle ilerlemek.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s