Kurban ve Çocuklar…!

kurbanBir bayram daha geliyor, kamuda verilen izin ve okulların ertelenmesiyle 9 günlük son bir tatil imkanı herkes için açılmışken, bir yandanda büyük bir kesim gelen Kurban bayramı hazırlığında. Bayram olarak baktığımızda Ramazan Bayramı, halk arasında şeker bayramı olarakda nitelendirildiğinden gerek isim gerekse yaşanışı gereği çocuk için daha uygun bir bayram.

Geçen akşam arabayla eve gidiyoruz, dışarıdan gelen yoğun bir koku ve kızım arabada “Offf baba kapat camları burası AT kokuyor dedi” Hani kibarlığından aslında bok kokuyor diyemedi. Ben istemsizce otomatik olarak onların at olmadığını ve orada bir hayvan pazarı olduğunu söyledim. “Neden, ne yapacaklar o hayvanları?” dedi.

Şimdi biz canlılara zarar vermemesini aşıladığımız çocuğumuza “Kurban” kavramını anlatacak ve bunu Bayram ile birleştirecektim.
Kurban bayramı dediğimizde, ismiyle ve bayramın yaşanış şekliyle sanırım daha dikkatli olmak gerek. Bu nedenle o an için konuyu geçiştirdim ve ufak bir yazı derlemek istedim.
Biz büyükler dahi kendi inanışlarımız, değerlerimiz ve hayata bakışımız gereği kurban konusunda farklı düşünürken çocukların kafasının karışması veya etkilenmeleri çok daha olası. Çocukların olaylara yaklaşımı daha basit soru ve neden niçin ilişkileriyle oluyor. Öncelikle bunu bilerek konuya yaklaşmamız lazım. Demem oki “dinen böyle gerekiyor” bir çocuk için yeterli değil.

Özünde kurban bayramı Yüce Yaratıcı’ya karşı emre itaati simgeleyen, yardımlaşma yoluyla sosyal bağları kuvvetlendiren özel bir zaman dilimidir. Coşku ve davranışsal getirilerin sağlanması kadar, ebeveynlerin Kurban Bayramı’nda çocuklarının olumsuz etkilenmemeleri için hassas davranmaları gerekmektedir

“Kurban” kavramı çocuk sormadığı sürece detaylandırılmamalıdır. Hangi yaşta olursa olsun çocuklara kurbanın sosyal boyutu anlatılmalıdır. Yani sanıldığının aksine minicik çocukların gözünün önünde hayvanları kesip kanlarını oralarına buralarına sürmek, pek marifet değil.
Kurban ile birlikte insanların birbirleri ile yardımlaştıkları, ekonomik seviyesi düşük ailelerin ve bu ailelerin çocuklarının “et” besininden yıl içinde yararlanamadıkları; ama bu bayram vesilesi ile “et” yiyebilip daha da sağlıklı olabildikleri üzerinde durulmalıdır.

Çocuk kesim hakkında özellikle çok soru soruyorsa  “bunun kasapların işi olduğu ve bu işlemi kasapların bilebileceği; ama kasapların hayvanları çok iyi tanıdığından canlarını yakmadığı” söylenebilir.

Kesimi çocuk görmeli mi?

7 yaş öncesi Kesinlikle Görmemeli
Bu dönemde çocuklar henüz soyut düşünme becerilerine sahip olmadıkları için kurban kavramını tam olarak anlayamazlar, buna bağlı olarak kesim onlara bir şiddet olarak görülebilir. Bu yaş çocuklarda çeşitli korkular oluşabileceği gibi, et ürünlerini yemek istememe veya şiddet olarak algılayabilecekleri bu davranışı modelleme arzusu oluşabilir. Bu sebeple kesime kesinlikle şahit olmamaları gerekir. Bazı pedagoglar için kurban kesimi görmelerinin yaş sınırı 12.

Kısaca özetle; Çocuklara özellikle ilkokul öncesi çocuklara taşıyamayacağı bilgiyi vermeme açısından ben; Birlikte olduğumuz, ailece gezmelere gidip misafir ağırladığımız, yardımlaştığımız sosyal ve eğlenceli zamanlar olarak aktaracağım.
Çocuğun bayramı sevmesini istiyorsak önce onların çocuk olduğu gerçeğini kabul ederek, onlara mutllu ve sevecekleri bir bayram vermeliyiz.Belki ufak sürprizler yapmalıyız.
“Bugün bayram, Allah bu bayramı bizlere hediye etti, biz de bütün aile bir arada keyfini çıkarıyoruz.” diyerek yaşatmalıyız. Böylece çocukların bilinçaltına kazınan bayram, büyüklerin güler yüzle birbirlerini ziyaret ettiği, yetişkinlerin çocukları çok severek ve eğlendirerek mutlu oldukları güzel günler olarak hafızalarına kazınır.

Gerekli yaşlara geldiğinde, inanç ve değerlerinize göre fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Çocuklarınıza hediye almayı unutmayın.
El öptürüp hediye harçlık vermeyin!

Hepinize iyi bayramlar!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s