Ağlama Anne

AglamaAnne3d-288Yaşadığımız hayat içerisinde en zor kabullendiğimiz ve hatta kabullenemediğimiz tek şey farklılıklarımız sanırım. Empati, hoşgörü ve sevgiden bu kadar çok bahsederek bu kadar çok hayal kırıklıkları içerisinde yaşayan bir tür insan dediğimiz şey…

Hep bize gösterilmesini istediğimiz empati ironisiyle başlayan hayat, aynı şekilde kendinin sevilmesi ve kendimiz gibi olanı sevmek ve anlamaya çalışmakla devam ediyor. Farklı tercihleri yaşayan insanlarla başlayan çatışmamız, kendi tercihi olmadan ve belki hiç istemeden yaşamak zorunda oldukları durumlarla bizlerden farklılaşan insanlara aynı şekilde davranarak devam ediyor.

Hemen herkes sosyal medya hesaplarından “Yaradılanı Severiz, Yaradandan Ötürü” felsefesiyle bu gibi özlü sözleri paylaşsa da acaba gerçekten öyle miyiz? İşte bu noktada öyle diyen her bir birey kendine sormalı, neden hala engelliler sosyal hayata adapte olamamış, o zaman. Engelli çalıştırmak neden bir Yasal Zorunluluk? Mecburiyet? Bir bireye yaşam hakkı tanınması yasalarla mecbur, bir yükümlülük ve bir çok işveren açısından külfet.

İşte bu sorulara, düşüncelere açıklık getiren, Elma Yayınevinden çıkan Ağlama Anne, gayet yalın bir anlatımla bizlere, en duyarlılarımıza, aslında neleri unuttuğumuzu çok güzel bir şekilde anlatmış.

Kitabın hemen başlarında bulunan, Scott Hamilton’un bir sözü beni çok etkiledi:

Hayattaki tek engel olumsuz tavırdır.

Kitabı okumaya bu sözü aklınızda tutarak başlamanız, her bir kelimeden daha çok yararlanmanızı sağlayacaktır. İşte o zaman kitabın da değindiği gibi engelliyi sağlıklı bir şekilde kabul etmek, engelliyi bir sorun olarak görmek değil, engelleri yok sayarak yaşamayı öğrenmeyi kolaylaştıracaktır.

Uzun uzun kitaptan alıntı yapamayacağım fakat, kitabın içerisinde okuduğum Özürlü ve Engelli tanımları şimdiye dek gördüğüm en çarpıcı tanımlar;

Özürlülük, “Bedeninin belli bir organının ya da bölümünün işlevlerini yeterince yerine getirememesi, buna bağlı olarak bireyin yaşamını sorunsuz olarak devam ettirememesi, bazı aktiviteleri yapmak için özel gereksinimlere ihtiyaç duyması durumuna denir”

Duyamamak, görememek gibi örnekler verilse de; tıpkı, obezite, diyabet, allerjik astım gibi hastalıkları da bunların arasında sayabiliriz. Kısacası teknik tanıma göre hepimiz ufak tefek taşıdığımız kronik rahatsızlıklar nedeniyle herbirimiz aslında özürlü bireyleriz. Tüm zorluk, özürlülüğün engelliliğe dönüşmesi noktasında.

Engellilik, özürlülüğün günlük hayatımızı idamede yarattığı yetersizlik sonucu, kişinin günlük ve toplumsal yaşamın gereklerini yerine getirmede karşılaştığı kısıtlar.

Kısacası, özrünüz nedeniyle yaşanan yetersizlikler için gerekli destek veren çözümler üretilmediği oranda engellisiniz. Aslında engellilik = çözümsüzlük.

Merdiven olan her yerde, ufak bir lift ya da rampa olması, sesli uyarı sistemlerinin düzenli kullanımı, görsel uyarı sistemlerinin yeterince etkin yapılandırılması ve geliştirilmesi, bu konuda hayata uyum sağlamada sıkıntı çeken her bireyin hayata erişimine ENGEL’i ortadan kaldıracaktır.

Belki de şu şekilde düşünmeli, özürlülük her bireyde bir seviyede olabilir. Onları engelli yapan bizleriz!

Şule Özcan, Ağlama Anne kitabında, bu konuları, toplumsal içerik ve ilişkilerini, aile içi süreçlerini çok güzel ve sade bir dille özetlemiş. Yaşanan örnekleri, insanların umutlarını ve hayallerini sunmuş. Günümüzde, her 10 çocuktan birinin yaşadığı sorunları dile getirmiş.

Gerek yazar gerek yayınevi olarak, kitabın herkese ulaşımı ve okunması için gerekli her insiyatif kullanılmış. Kitabı okuyup beğenmediğiniz takdirde alış belgenizle birlikte iade edebilir ve ücretinizi geri alabilirsiniz.

Yazın kolayca okuyabileceğiniz 144 sayfa, akıcı ve sade diliyle keyifle bitirip, kendi adınıza çok  şey yakalayabileceğiniz bir kitap.

Mutlaka okumanızı tavsiye ederim…

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s