La Cucina de la Famiglia

her yaşanan zamanın bir güzelliği vardır hayatta, fakat bazı yerler vardır ki boyut-zaman makinesi gibidir. adımını attın mı içeri bambaşka olur herşey, değişik bir boyuta gidersin, konuşan pembe tavşanlar olmaz belki oralarda ( yeterince içersen oda olabilir) fakat harikalar diyarı gibidir.

Sabah sağolsun benim kuzenlerden iklil söyleyince hatırladım, Kutsiye Hanım’ın mutfağı bu mekanlardan bir tanesidir. Barbaros Bulvarı üzerinde giderken sağda, dönerken solda yer alır. Apartmana girer 2. Kata çıkarsnınız Evin kapısı açıldığında, tüm gülen yüzüyle aslında nuran olup nurdan bilinen ablamız bizi karşılar, Kutsiye yengemiz gelir ona sarılır öperiz, bilmeyenlere elini öptürmez….. sadece bayramlarda der, bayramlarda da öptürmez…. giriş girizgahı bittikten sonra, bir kısım insan salona devam eder, bir kısım insan hemen sağdaki kapıya yönelir. Tam kapanmayan kapıdan, biraz ışık, biraz güzel kokular gelir. İçeri girdiğinizde köşede bir mutfak oturma grubu bulunur, misafir geleceğinden o gece kendine has bir karmaşıklığı vardır, ama kimsede böreğin tatlının üstüne oturmayacak kadar da düzenlidir. İşte bizim aileden bir mutfak.

eski-mutfak-modelleri-2013Hani böyle ilk yazınca, okudum da romanlarda, uzun yoldan gelip girdiğin gizemli yol hanları gibi oldu Mutfak 🙂 …. sanki tüm gizemli insanlar, suçlular orada gibi… 🙂 Aslında pekte haksız değiliz, Aileden gizli sigara içenler, küfürlü fıkra anlatanlar, ciddi toplantılarda gevşeyecek olanlar, içeride dua okunurken kağıt oynayanlar, aslında aile toplantılarının tüm illegal aktiviteleri gerçekleştirilirdi o mutfakta.

Sigarayı gizli gizli içtiğimiz zamanlarda, tüm kuzenler mutfakta sigara içerdik, hani 5-6 kuzenin sigara içmesi için 1 içen suç ortağı yeterliydi bizim için… Dedelerin, ninelerin yanında anlatılamayacak fıkra hikaye ve anılar, planlanan yaramazlıklar, dedikodu 🙂 Amman Allahım o ne dedikodu, sağlık hizmetide verirdi orası “sarhoş ayıltma ünitesi”

Zaman zaman öyle olurdu ki tüm misafirler mutfakta toplanırdı 🙂 nede olsa suç insana cazip geliyor.
Ama tüm suçumuzu günahımızı o kapının arkasında bırakırdık.
Bir ailenin mutfağıydı orası, bizi birbirimize katıp hayata hazırlayan bir mutfaktı.
O mutfağın bir parçası olduğunda bir ailenin parçası olabiliyorsun.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s