Ana gibi Yar olmaz…!

Severek takip ettiğim bir Blogcu Anne sitesinde yayınlanan Türk Anası – Alman Anası gibi bir karşılaştırma yazısı üstüne bende biraz fikir belirtmek isterim. Yazı içeriğinde gayet güzel noktaları tespit etmiş dahi olsa, biraz Türk Analarına haksızlık olmuş kanısındayım…
Öncelikle kişisel olarak düşüncem şudur ki, Anne – Ana kelimeleri dahi anlam olarak eş anlamlı olsada farklı algıları vardır toplumumuz üzerinde, Ana kelimesi içerisinde Anadolu Kadını saklıdır büyük çoğunluğunda ve hem Anadolu Kadını olmak, hemde Anadolu’da kadın olmak çok zordur. Kimse demagoji olarak görmesin Ana olmak ciddi emek, fedakarlık ve sabır ister. Yoktan var etmek gerektirir. Ailenin her yükü ananın omuzlarındadır.

O yüzden Türk Anası derken, öncelikle belli yaş üstünde olan bizleri ve anne-babalarımızı yetiştiren analar ve şimdilerde şehir sosyal yaşam ve bir çok olanak içerisinde çocuk büyütme imkanı olan yeni nesil anneleri ayırmak lazım.

Yazıda tespitlere çok kısa cevaplar verecek olursam

1- Türk anası tezcanlıdır.  Evet, sadece Anası değil Türk insanı tezcanlıdır, çünkü hayat onlar için hızlı akar, çocuğun yada birşeyin yanında saatlerce dikilme lüksleri yoktur. Bir ülke ne derece gelişmişse o derece yavaş akar hayat.

2- Türk anasına göre, çocuğu kendisine tabiidir, çünkü yaşadığı coğrafya öncelikle çocuğuna güvenli yaşam alanı sunmaz, okuma, sağlık gibi fırsat eşitlikleri vermez. Herhangi bir anne ancak yavrusu güvende olduğu olabileceği koşullarda kendisinden bağımsız kılar.

3- Türk anası tutarsızdır. Prensipte karşı olduğu şeyleri bile, o an işine geldiği gibi esnetir. Bu birinci madde ilede bağlanabilir, genel toplum kültürümüzde böyledir.

4- Türk anası işgüzardır. Kendine gün içinde bir sürü iş çıkarır. Misafir ağırlar, insanlara yardım teklif eder, herkese koşar, başına iş alıp durur. Misafir ağırlamak ve yardım teklif etmek bence başa iş almak değildir fakat Türk Anası zaten gün içinde bir sürü işi vardır.. Kahvaltı, yemek, çamaşır, temizlik, ütü, çocukların uyuması, çocukların temizliği, evin alışverişi, çoğu kez faturalar gibi…

5- Türk anası çok iyi bi anne olduğunu düşünür… Haklı bir düşüncedir!! Örnek Doğrudur yanlıştır fakat Çoğu örnekte hayat içinde duygusal fiziksel şiddet gördüğü halde evlatları için sessiz kalan böyle yaşam mücadelesi veren ana çok iyidir

6- Türk anası, diğer anneleri mutlaka eleştirir, akıl verir, gıybet eder.  Doğru gereğinden fazla birbirimizin içindeyiz

7- Türk anası yufka yüreklidir, ağlayan yavrusuna kıyamaz. Kıymalımıdır?

8- Türk anası titizdir. Titizlikte aşırı Uç Örnekler olduğu gibi; anaların en rahatı, en ‘amaaan nolcak’cısı bile, çocuk sokakta pis yere yattı mı bi huzursuz olur.. çünkü bir ülke düşünün ki insanların yarısı yere tükürüyo, bırakın hayvanı sağa sola işiyor…!

diye devam eder, her maddeye bir cevap yazma yada bu yazıya karşı fikir oluşturma gibi bir amacım yok. Fakat şu görardı edilmemeli ki, Türkiye’de kadın olmak, Anne olmak zor ve hatta Ana olmak çok zor!!
Ve hatta tek başına bir Ana olmak en zoru.

Çocuk ailede büyüsede, toplumda yetiştirilir, bu yaptığımız tespitlerin arkasında unutmamak lazım ki, bir toplum desteği ve hatta günümüzde en modern eğitimli ailelerde dahi annelerin sürekli yoksunluğundan destek olmadığından şikayetçi olduğu bir baba faktörü vardır. Destek olan bir eş faktörü vardır.

Bu nedenle denebilir ki; bazı olumsuz yönleri olsa da;
Elde yok, avuçta yok, Eş yok, babalık yok…. gerçek olan tek şey Ana ve Türk Anası evladını dahi yokluktan yaratıp ortaya çıkarıyor.

6d33db5ffb1feb0e1c217415b97de359

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s