telefonda karalama sanatı…

sevgili arkadaşım @cg_caglayan bugün mandala üzerine bir yazı paylaşmış, madem o mandalayı aldı bende çizim üzerine bir başka konuyu alayım istedim.

eskilerden beri severim çizmeyi, çok değilik konularda çizim üzerine çalıştım hoş hiçbirini uzman seviyesine getiremedim yada hayat buna müsade etmedi fakat her ne olursa olsun çizmekten keyif aldım. her nekadar resim çizmek bizlere bir yetenek gibi öğretildiysede ben bu konuda farklı düşünenlerdenim.

Resim çizmek bir yetenek gerektirir, öncelikle bir şey yaratmak isteme yeteneği! çünkü hayatta insanlar olarak üretken olanlar ve tüketici olanlar diye ikiye ayılmışız.. o yüzden resim için bana sorarsanız en büyük yetenek kendi emeğinizle yarattığınız bir şeye sahip olma heves ve çoşkunuz olacaktır. Buna sahip olduktan sonra resim çizmek geliştirilebilir bir hobiden başka birşey olmak. Resime olan yatkınlığınız bir yetenek olarak ne kadar iyi resim çizdiğinizden çok ne kadar hızlı gelişebildiğinizi etkiler. Kısacası resime yetenekli denen yatkınlık, sonuçları değil süreçleri değiştirir.

bu nedenle lütfen çocuklarınızı resim çizmeleri için teşvik edin, bu onlara dikkatlerini toplama, sabır, planlama, düşünme ve üretme yetilerini geliştirecektir.

Şimdi ben güzel resim çizemem, hiç yeteneğim yok diyen birini alalım…. eline bir telefon verelim ve uzun bir telefon konuşmasına sokalım… sonucunda bir çoğumuz telefonla konuşurken birşeyler karalamıştır 🙂 ve bu karalamalar hiç beklenmedik kadar güzel sonuçlar vermiştir. Telefonu kaparız bir bakarız önümüzdeki kağıtta bir sürü üçgenler yada herhangi bir şekil çizmişiz. Genellikle bu çizdiklerimiz telefon esnasında tekrarlayan belirli şekiller olur.

Peki biz bu telefonda konuşurken, bir arkadaşı dinlerken, bir toplantıda karalama yaparken oluşturduğumuz tekrarlayan basit geometrik şekil ve formları bir araya getirirsek ne olur?

İşte bu çizim metoduna basitçe ZENTANGLE diyorlar. Yani zentangle tekrarlayan desenler kullanılarak oluşturulmuş soyut bir çizimdir

IMG_6856

Yanınızda taşıyacağınız bir kaç renkli kalem, ki o bile gerekli değil ve bir defter kolayca her yerde yapmanız için yeterli. Hem siz hem çocuğunuz bu şekilde kendinizi dinlendirecek, günün yorgunluğundan kafanızı boşaltıcak, özellikle yaratıcı düşünme yeteneği artacak çocuklarınızın. biraz da renk katarsanız oh ne şahane…

IMG_6826

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s