Hastanelerde Çocuk ACİL!!!

emergency-sign-960x444Hepimize güzel haftalar, hani pazartesi zor geçer sendromu felan derken, pazar yaşadıklarımız pazartesiyi aratır cinsten. Malum aylar kışa döndü, okulda çocuklar hastalıktan bir bir kırılmaya başlamadan hemen önce kendi bünyelerinde barındırdıkları virüsleri birbirlerine taşımayıda ihmal etmiyorlar. Bir anlamsız oyuncak için saatlerce kavga edip ağlayabilen çocukların bu konuda bu kadar paylaşımcı olmasıda ilginç hani… 🙂

Evet bizde Hiçdurmazlar olarak bir süredir bu paylaşımın kurbanızıyız. Aslında küçük kızımız Mira doğduğundan beri müzdarip, evde bir abla okuldan eve ne virüs bakteri varsa getirmekte ve bunun en büyük sıkıntısını kendisi çekmekte. Tabi evde bir abla kardeş olduğunda malum hastalık döngüsüde bir hayli sürmekte.

Bu nedenle bu pazar günümüzü buna ayırmak istedik, bir süredir ilaçlarla iyileşme gösterdiğini düşündüğümüz kızlarımızı kontrol için hastaneye götürdük. Önce küçük kızımız Mira’yı Anadolu yakasında SGK anlaşması olan bir özel hastaneye annesi ile bırakıp, büyük kızımız Lara ile diğer bir özel hastanenin yolunu tuttuk. Hastaneye vardığımızda doktorumuzu bekleyen yaklaşık 13-14 hasta çocuğumuz vardı, bizde iletişim bilgilerimizi bırakıp kardeşimizin yanına dönme kararı aldık. Sonuçta minik bir bebekle eşim orada tek başınaydı. Neyse geri döndüğümüzde muayene bitmiş, enfeksiyon bronşlara indiği için Nebülizör ile ilaç verilecekti. 3 defa 20 dakika arayla. 20 dakika kadarda ilaç verimi sürdüğünü düşündüğünüzde, minimum 120 dakika!!!

Bir şekilde bu süreyi geçtik, diğer özel hastanede ise muayene + yapılması gerekli bir enjeksiyona 1,5 saat harcadıktan sonra savaştan çıkmış gibi eve döndük.

Eve döndüğümüzde şu aklıma geldi, zorluk yaşamamak için daha rahat hizmet almak için Özel hastane tercih etmiş, birinde ücret ödemiş, diğerinde fark ödemişken neden böyle savaştan çıkmış gibi yorgun ve gergin bir halde evde oturuyordum. Eğer dün ben bir iş seyahatinde olsam eşim 2 çocukla bu 120 dakikayı, yada ben tek başıma olsam bir hastane ortamında biri 4 diğeri 1 yaşında bir çocukla nasıl geçirebilirdim??

Aslında fark buraya ortaya çıkıyor, özel kurumlarda ödediğimiz ücretler, farkları neye ödüyoruz?? Güzel giyimli hostesler, plazma TV’ler, kibar konuşmalar yada pastel renkli modern tasarımlı koltuklara mı? Kısacası kendimizi sadece değerliymiş gibi gösterecek yada bu şekilde davranıp tüm zorlukları yaşamamıza sessiz kalmamıza neden olan balon değere mi??

Oysa ki bir özel kurumda adı gibi, özel ve fonksiyonel hizmete ödememiz gerekmiyor mu bu ücretleri?? Hiç sadece bir kaç saat konaklayacağınız bir otel için 200-300 TL bedel ödeyip, saatlerce beklediniz mi??

Özel sağlık kurumlarının mutlaka kendilerini gözden geçirerek, lüks hizmet adı altında popüler hizmet anlayışından çıkarak fonksiyonel hizmet anlayışına girmesi gerekmektedir. Ne gibi derseniz ben konuyu çok dallandırmamak adına Çocuk açısından değerlendireceğim;

– Özellikle acil servis hizmet ve muayene bekleme süreleri ciddi oranda azaltılmalıdır. Hasta bir çocuk ile bir şekilde 1-2 saat kadar sadece muayene için beklemek mümkün değildir. Kaldı ki iki çocuğunuz var ve yardım edebilecek kimseniz yok ise

– Hastane çocuk servislerine, çocuk acil ve hatta erişkin acil servislerine bugün insanlar yemek yerken rahat etmesi için bir restorant tarafından bile hazırlanabilen, içlerinde bakıcıların olduğu çocuk odaları mutlaka yapılmalı ve hatta Sağlık Bakanlığınca mecbur edilmelidir!! Ailesinden uzakta, eşinden ayrı bir kaç çocuklu olup tek yaşayan bir çok insan var… bu insanların hiç sağlık sorunu olmaz mı? böyle durumlarda diğer çocuk, yada anne baba hastalansa çocuk ne olacak??

– Aynı şekilde hastalığın ve bakterilerin kol gezdiği bir hastane ortamında tuvalet ve lavabo ihtiyaçları için erişkin tuvaletlerini kullanma zorunluluğu, daha önce bir yazımda belirtmiştim buna da uygulayabiliriz baba ile hastaneye gelen bir kız çocuğunun hasta erkeklerin girdiği tuvaleti kullanması….. Çocuklar için çocuklara özel bir tuvalet mutlak zorunlu olmalıdır…!!

Yaşadıklarımız sonunda hızlıca aklıma gelenler bunlar, Özel hastanelerin yarattığı yapay dünya içerisinde aslında zorluğundan kaçtığımız devlet kurumlarının verdiği hizmetten daha kaliteli hizmet verilememesi, alınan hizmetlerin hiç fonksiyonel olmaması, Özel olan tek şey kurumun niteliği olması ve tüm bunları için + %200 oranına kadar Fark ödeyebilmeniz yada direk %200’ün cebinizden çıkması…

Bir hipermarket kasa kuyruğunda beklerken yada beklememek için  görevliye “bir kasa daha açın beklemek zorundamıyım” demekten pek farkı yok hastahane yöneticisine bir hekim daha çağırın demek!! Sonuçta ikiside parayla…. birinden vazgeçebilirsiniz ama sağlığınızdan vazgeçebilirmisiniz??

Bunları demek lazım ki ihtiyaçlar bilinsin ihtiyaç doğrultusunda hizmet gelişsin…!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s