Olur mu demeyin… geri evrim

komik-evrim-teorileri_132117Ne zamandır iş güç yoğunluğu içerisinde elimizi blogumuza değemedik. Bu arada kısa kısa notlarımız kah kağıtta kah aklımızada tuttuğumuz notlarımız, anılarımız…. yaşananlar karşısında bunu yazarım, bunu yazmam yada yazarsam şöyle yazarım böyle yazarım derken tüm umudu körelten ve insanı tedirgin eden o kelime geliyor akıla.

“Bizim zamanımız da”

Evet bunu söylemek için çokda yaşlı değilsekde toplum içinde bozulma, zaman içinde olayların yaşam şekil ve tercihlerin hatta zaman zaman bazı değerlerin özünden ayrılması son yıllarda çok daha hızlı gerçekleşmekte. Bunu çok süslü bir kelime olan “dejenerasyon” olarak kullandıklarından olsa, çoğu kişiye teknik bir kelime yada normal birşeyi anımsatıyor olsa gerek ki pek üstünde durulmuyor. Fakat bu kelimeyi biraz araştırdığınızda aslında tam bir Türkçe karşılığı olduğunu ve bunun “YOZLAŞMA” olduğunu göreceksiniz.

Nedir peki bu yozlaşma, aslında tam olarak sözlük karşılığı ne olduğunu ve ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkaracaktır.

yozlaşma: bir şeyin gerçek özelliklerinden uzaklaştırılması yada uzaklaşmasıdır. diğer bir deyişle özünden ayrılma dır. bir şey, gerçeğine bağlı kalmadığında yozlaşmış olur.

şimdi bu tanımı bildiğimizde ve bu tanım çerçevesine baktığımızda yaşadığımız herşey daha anlam kazanacaktır. Değişen dünya içerisinde mutlak bir değişim olacaktır, dünyanın fiziki değişimi dahi bizleri etkilerken herşeyin aynı kalacağını beklemek hata olur.

Peki bu değişim içinde herşeyin özü değişmelimidir?

İşte bu sorunun yanıtı geleceğimizi belirlemektedir. Eğer yaşadığımız gelişim ve değişim noktasında değerlerimizin ötesine, insan olmanın özünden ayrılma noktasına gelinmişse mutlak durup düşünmek öze dönmek gerekmektedir. Hepimizin sonunu getirecek bu olacaktır.

Çünkü baktığınızda göreceksiniz ki; yozlaşma geri evrim anlamına da gelmekte.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s