EBOLA – MERS ve TEDİRGİNLİKLERİMİZ

Uzun zamandır işler güçler derken, zaman bulamadık köşemize bir kaç kelime yazmaya, hoş şimdilerde de çok uygun olmasam da bir iki kelime yazmak istedim.
Ülkemiz çevresinde ve içerisinde yaşanan olaylara baktığımız da her geçen gün özellikle çocuklarımız ve yarınları için daha çok endişe eder bir hal alan bir kesim varken, diğer bir başka kesimde bir okadar emin. Bütün sorunların kaynağıda aslında bu üst seviye güvensizlik ve gereğinden fazla özgüvenden kaynaklanmakta.

Yaşadığımız bu günlerde özellikle ülkemizde yaşanan herşey her değer, çok kolay politikleştirilmekte. Fakat bunun bize getirdiği yada getirebileceği felaketlerin farkındamıyız acaba? Siyasi, politik ve askeri oluşum ve gelişimler için bir değişiklik yapma gücümüz olmayabilir peki ya sağlık?? Şu an tüm dünya Ebola ile mücadele halindeyken ülkemizde medya ve sosyal medya kanalları üstünden yayılan bilgiler bizim Ebola ile mücadelemizde ne derece ileri götürebilir.

” Ebola önemli bir tehlike değil, bulaşırsa öldürücü “

gibi bir açıklama karşısında nasıl bir duygu içinde olmalıyız ki? Bu şekilde bir açıklama yapan yetkili savunduğunuz politik görüşü savunması yada desteklediğiniz parti mensubu olması sizin evladınıza bulaşma riskini nasıl azaltabilir?

Böyle baktığımızda, insanları Ebola gündeminde tutarak ve hatta Ebola şüphesiyle hastanede karantina altına alınarak daha sonra “Ebola değil MERS-CoV virüsü tespit edildi”  diye yapılan açıklamayı rahatlatıcı bir açıklama gibi düşünmek mümkünmüdür.

Ben bugün bir miktar MERS-CoV virüsü üstünde durmak istiyorum. Özellikle ülkemiz, bulunduğu konum, ticari ilişkileri, bulaşma şekli gibi bir çok nedenle bizleri EBOLA’dan çok daha fazla tehdit edeceğini düşünüyorum.

Mers hastalığı maalesef solunum yoluyla bulaşıyor. Ortadoğu ülkelerinde ortaya çıkan ve ve öldürücü SARS hastalığının türevi olduğu saptanan Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS) olarak isimlendirildi. MERS vakaları Suudi Arabistan’da hızla artarken, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Almanya, İtalya ve Tunus’ta da görüldüğü bildirildi.
Dünya Sağlık Örgütüne göre tüm dünyada MERS ‘e bağlı ölüm sayısı 33 e ulaştı. 28 i Suudi Arabistan’da yaşandı. MERS virüsü, SARS’a neden olan virüsün de içinde bulunduğu coronavirüs ailesine mensup. MERS semptomları (akciğer enfenksiyonu, ateş, öksürük, solunumda güçlük) SARS ile benzeşiyor ancak MERS böbreklerde rahatsızlığa da yol açıyor. Bu arada MERS virüsü sarstan 8 kat daha güçlü ve tehlikeli. ( http://bit.ly/1ziS8xy )

Sağlık Bakanlığı, İstanbul Halk Sağlığı Tarafından yapılan bilgilendirme ( http://www.istanbulhalksagligi.gov.tr/duyuru/mers-cov-hastaligi-nedir/548 )

TÜRKİYE’DEKİ KİŞİLERE

MERS BİLGİ NOTU

MERS-CoV, şiddetli solunum yolu hastalığına neden olan ve 2012 yılının Eylül ayında ilk defa Suudi Arabistan’da ortaya çıkan bir virüstür. Dünya üzerinde 30 Nisan 2014 tarihi itibariyle MERS nedeniyle hastalanmış 424 kişi tespit edilmiştir. Hastalık şiddetli seyretmektedir ve hastalanan kişilerden 131’i hayatını kaybetmiştir. Özellikle şeker, kronik akciğer, böbrek yetmezliği ve immün sistem yetmezliği hastalarında MERS virüsü daha şiddetli hastalık yapabilmektedir. Hastaların çoğu (%80’i) Suudi Arabistan’da tespit edilmiştir.

Sağlık Bakanlığımız MERS’e dair son gelişmeleri yakından takip etmektedir. Ülkemizde Hac ve Umre vazifelerini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’a seyahat eden çok sayıda vatandaşımızın bulunması dolayısıyla gerekli tedbirler alınmaktadır. Bu hastalık hakkında tüm sağlık kuruluşlarımız bilgilendirilmiştir. Bir hekimin muayenesi ve tetkikleri sonucunda şüpheli olarak bulunan tüm kişilere laboratuvar testi yapılmaktadır. 05 Mayıs 2014 tarihi itibariyle ülkemizde yaklaşık 500 kişi şüpheli bulunmuş ve yapılan testler sonucunda hiçbirinde MERS virüsü tespit edilmemiştir.

Şu an için MERS virüsünün develerden kaynaklandığından şüphelenilmektedir. Ancak hastalığın insanlara nereden ve nasıl bulaştığı henüz kesin olarak bilinmemektedir. Hastalık insandan insana bulaşabilmektedir ancak şu an için hızla yayılmamaktadır. Hastalığa son yakalanan kişilere hastalık başka bir hastadan bulaşmıştır. Bir çok kişi de hastalığa hastanelerde yakalanmıştır. Bu nedenlerle Hac ve Umre amaçları ile Suudi Arabistan’a giden kişilerle birlikte MERS hastalığının görüldüğü diğer ülkelere giden kişiler korunma önlemleri ile bilgilendirilmektedir.

Suudi Arabistan ziyaretinden ve hastalığın görüldüğü ülkelere seyahatten döndükten sonraki 14 gün içerisinde ateş ile birlikte alt solunum yolu hastalığı belirtileri (öksürük, nefes darlığı) olan kişilerin bir sağlık kuruluşuna başvurmaları ve başvurduğu hekime seyahatine dair bilgi vermeleri konusunda bilgilendirilmektedirler. Hastalığın görüldüğü ülkelere gitmeyip ülkemizde bulunan kişilerin de aşağıda yer alan önlemleri almaları MERS ile birlikte grip gibi bulaşıcı solunum yolu hastalıklarından korunmada çok önemlidir.

  • Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalıdır.
  • Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat etmelidir.
  • Ateşin düşmesinden sonra da tedavi ya da başka gerekliliklerin olması dışında en az 24 saat evde istirahat etmeye devam etmelidir.
  • Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas etmekten kaçınmalıdır.
  • Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağzı kağıt mendille kapatmalı, kullanılan kağıt mendili çöp kutusuna atmalı ve kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda kolun iç yüzüne aksırmalı ya da öksürmelidir.
  • Sabun ve su ile sık sık elleri yıkamalı, su ve sabun olmadığı durumlarda el dezenfektanlarını kullanmalıdır.
  • Virüsün bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere temas etmekten kaçınmalıdır.
  • Grip gibi mikroplarla kirlenmiş olma ihtimali olan yüzey ve eşyaları temizlenip dezenfekte etmelidir.

Gerek mevcut siyasi durum, gerekse ticari ilişkiler, bunun yanı sıra dini sebeblerle bölge ile seyahat trafiği dolayısıyla taşıyıcı olma potansiyeli üst düzeydedir. Lütfen dikkatli olalım….!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s