Babalar ve Kızları

Çok güzel bir yazı

CeyCey

Anlam daralması kültürün körelen yanlarıyla örtüşünce, bütün bir toplumun bilinçaltını zehirleyen bir kelimedir “oğul”. “Oğul” dediğiniz, özünde evlattır, kızı erkeği fark etmez. Halbuki biz bugün tutturmuşuz bir baba oğuldur gidiyor. Modern babalar kızlarını şefkate boğuyor örnek aile tablolarında, oğullarına acımasız dünyayı öğretiyorlar.

Halbuki gerçek hayata dürüstçe bir göz atsak, Türkiye’nin pek çok varlıklı ailesinde artık kadınların tahta çıktığını görürüz. Gene de diziler filmler başlayınca, erkek evlattır babanın koltuğunun başlıca adayı. Bir de Amerikan dizi ve filmlerinin kurtlar sofrasında tutunmaya çalışan kadınlar hakkında söyleyebildiği tek bir klişe var; babalarından takdir görmedikleri. İşin alt metni, babalarının onlara bir kız çocuğunun zarif dünyasının muhtaç olduğu şefkati göstermediği. Neyse ki Türkiye’de kızını kurtlar sofrasına oturtmak zorunda kalacağını bilen modern babalarda, şefkate dönüştürebildikleri bir korumacılık geni var.

Üniversitedeki hocalarımdan kimler kız babasıdır, hemen seçerdim. Her gün, bildiklerini yeni bir nesle öğretmeye çalışırken bir yandan da kendisi yeni şeyler öğrenmesi gereken, sanki kendi yaşı ilerlemeyen ama…

View original post 333 more words

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s