sıcaklarda dikkat!!

food-packSıcak yaz ayları, hemen hergün birimiz tatile gidiyor, yada yaşadığımız şehirlerde ufak kaçamaklar yapıyoruz. Özellikle çocuğu olan bizler zaman zaman gittiğimiz yerlerde şüphe ettiğimiz nedenlerden dolayı, yaş grubuna göre çocuklarımızın yemeklerini hazırlayıp yanımızda götürüyoruz.

Peki bizler acaba bu hazırladığımız yemekler de ne kadar dikkatliyiz… Mutlaka ki içerik olarak çocuğumuza zararlı olmayacak şeylerden hazırladığımız yemekleri, tostları, sandviçleri aynı tazelikte koruyabiliyormuyuz??

Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi verileri gösteriyor ki, her yıl her 6 kişiden 1’i gıda kaynaklı rahatsızlık geçirmekte. Bunların yaklaşık 128.000 tanesi hastaneye yatış ve yaklaşık 3000 tanesi ölümle sonuçlanmakta.

Ailemizi gıda zehirlenme karşı Gıda Güvenliği ve Denetleme Servisinin önerdiği basit önlemlerle korunmanız mümkün.

  • Eğer yemeğiniz çabuk bozulan, soğuk soğuk servis edilen etler (Salam Sosis, Jambon), yumurta ve yoğurt gibi gıda maddeleri içeriyorsa, en az iki dondurucu paket kullanarak hazırladığımız yemeğin hızlıca zararlı bakteriler üretemeyeceği serinlikte tutmamızı sağlar.
  • Dondurulmuş mevye suyu kutuları, dondurucu paket olarak kullanılabilir. Bir gece önceden dondurduğunuz meyve suyu kutusu hem gıdanızı serin tutmanıza hemde yemek vakti içilebilecek duruma gelir.
  • Çabuk bozulabilir gıdaları korumak için kullanacağınız dondurucu paketleri gıdalardan ayrı tutun. Eğer gıda için kağıt paketler kullanıyorsanız bu gıdayı güvenli muhafaza için yeterli olmayabilir.
  • Eğer gittiğiniz yerde bir buzdolabı imkanı varsa, gittiğinizde bunu kullanabilme imkanınızı mutlaka kontrol edin ve mümkünse yemeğinizi buraya koyun.
  • Sıcak yemekleri paketlerken izole edilmiş bir kap kullanarak aynı zamanda yemeklerin sıcak muhafaza edilmesini sağlayabiliriz.
  • Yemek sonrası kalmış gıdaları mutlaka atın ve gerekli hijyen işlemleri tamamlanmadan kullanmayınız.

Özellikle yaşadığımız sıcak yaz günlerinde hepimizin bildiği fakat zaman zaman kolayca gözden kaçırabileceği önlemleri alırsak güzel gezmeler yapabiliriz.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s