çocuk beyninde ne gelişmeli? farkındamıyız?

yemeğimizi yemiş, çayımızı yudumluyorduk, dünya kupasıda bittiğine göre zaten az olan televizyon huyum iyice azaldı. Internette gezinmeyi ve okumayı sevdiğimden keyfimizi yaparken bir yazıya rastlıyorum.

Cocuğunuzun Beynini Geliştirecek 10 Yöntem

benzeri çok fazla yazı olduğu için çokta beklenti içine girmeden linki tıklıyorum. “Beyin ve öğrenme ilişkileri”, “Zeka ve zekanın geliştirilmesi”, “Üstün zekalı çocukların eğitimi” konuları ihtisas alanı olan Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü’nde öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Oktay Aydın’ın anlattıklarıyla derlenmiş çok güzel bir yazıyla karşılaşıyorum.

Teknik açıdan  çocuğunuzun beynini neden ve nasıl geliştirebileceğiniz anlatıldığı gibi aslında bu 10 temel başlık 1 ortak özelliği çocuklarda çok desteklemekte.

Farkındalık.

yapılması önerilen tüm noktalarda, çocuğun bir deha olmasından, başarılı olmasından önce, ne yaptığını, neden yaptığını ve nasıl yaptığını yada bunlardan ne anladığını, ne yaptığını düşündüğünü hem sindirmesi, belki yeniden düşünmesi ve ifade etmesi gerektiği istenmekte. Kısacası bir çocuğun ne yapabildiğinden çok ne yaptığının farkında olması hedef alınmakta.

Böyle bir beyin gelişimi belki çocuklarımıza büyük akademik başarılar getirmeyecektir, fakat kendilerinin, potansiyellerinin ve çevrelerinin farkında birer bireyler olarak çok daha güzel insanlar olacaklardır.

Farkındalığı yüksek bir insan olmak hayatta elde edilebilecek en güzel başarı olsa gerek.

Yazının tamamına linkle tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s