Dijital Gelecekte Ebeveynlik

13931485-timeline-concept-pixeled-word-past-now-future-on-digital-screen-3d-renderSanıyorum öyle bir döneme geldik ki, çocuklarımız hayatlarında akıllı telefon ve tabletler olmayan bir dönemi hatırlamayacak, böyle bir durumda ileride yanlış yada istemediğimiz sonuçları yaşamamak için bu yaşadıkları hayat içinde oluşturdukları online dünya ve gerçek hayat arası bağlantıyı ve geçişi nasıl yönetebiliriz benceönemli soru burada. Bu yaşananların ne kadar farkındayız ve çocuklarımızı nasıl güvenli geçişini sağlayabiliriz?

Her gittiğimiz yerde, bir şekilde elinde bir tablet veya akıllı telefon vakit geçiren çocuklar görürken, artık son zamanlarda işletmelerin çocuk oyun alanlarında dahi tabletlerin yaygınlaştığı görülmekte, peki biz ebeveynler buna nasıl limit ve sınırlamalar koyuyoruz?

Teknoloji giderek hayatımızın önemli bir noktasında hem yetişkinler hem de çocuklar için entegre olmakya. Hepimiz için dijital bir gelecek baskın bir rol almakta. Intel Security tarafından 2025 için hazırlanan bir raporda, bu derece çok hızlı çok teknolojinin hayatımıza girişinden insanlar rahatsızken, %30 üstünde aile bireylerinin cihaz ve teknoloji artışı hakkında ne hissettiklerinden emin dahi değiller. Br diğer %30 ise güvenlik ve gizlilik konusunda ciddi endişeler taşımakta, bu koşullar altında en zor olan çocuklar için neyin doğru ve neyin tehlikeli olduğunu seçebilmek.
Uzmanlar bunun yaşa göre değiştiğini belirtmekte, 2 yaş altında çocuklar için hiç olmamalı. 2-5 yaş arası için günde sadece yarım saat olabilir, ki bu çoğu kez çocukları bakım ve eğitim için verdiğimiz okullarda seyretirilen çizgifilm saatinden dah az.5-12 için ise 1 saatten fazla olmamalı… ama neden bu cihazları kullanıyorlar? Bahsettiklerimiz uzman standartları fakat bu konuda katı uygulamalar apmadan dikkatle düşünmek gerektiği fikrindeyim. Benzer olarak ne zaman olduğunu söyleyecek kadar, ne zaman olduğunu bilecek kadar da farkında olmalıyız. Eğer çocuklarımız teknolojiyi uygun zamanlarda ve mantıklı süreler içerisinde gelişimini ve yeteneklerini destekleyici yararlı şeyler yaparken kullanıyorsa bunu dikkate almamız gerekir ama siber dünya, fiziksel aktivite ve kişisel kontağı dengelememiz gerekir.
Ayrıca çocuklarımız bizim gibi online ve offline dünya arasındaki ayrımlar çizmediğini ve onlara göre bütün bir dünya olduğunu bilmemiz gerekir.
Özetlemek gerekirse, ebeveynler, çocuklarının akıllı telefon ekranından kopamaz hale gelmemesine, fiziksel ve sosyal aktiviteye katılım göstermemesi durumunda sınırlama yoluna gidilebileceği fikrindeyim. Küçük çocuklar da ise minimum tutmakta fayda olduğunu, onların ihtiyacı olmadığı fikrini taşıdığımdan savunmaktayım.
internet-thinkstock-179504580-617x416
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s