Peki ya BABAM?

Kucuk bir cocuk ceketine asilip aslancilik oynamak istediginde

en ciddi baba bile emekleyip gurlemekten geri durmaz.

CHARLOTTE GRAY

Ne zamandır, ha şimdi, ha sonra diye yazmayı planladığım bir konuyu kah kısa notlar alarak, hafızamıza minik noktalar koyarak bu zamana kadar getirdim. Hazır şimdi niyet etmişken, başlayıp bitirsek bu yazıyı çokda güzel olacak…!

Geçen zaman içerisinde hepimiz hayatımızın kalanını birlikte geçirmek isteyeceğimiz bir eş bulup aile olmak yolunda bir adım atıyoruz… kurduğumuz bu aileyi yepyeni bir can dünyaya getirerek taçlandırıyoruz, bazen bir bazen iki veya daha fazlası… :). bazılarımız bir çocuk sahibi olmak için dahi çok uğraşıyor, sağlık engelleri çıkıyor…

Ama büyük çoğunlukla aile kurma fikriyle atılan adımdan, yeni bir can dünyaya gelene kadar birbirine eş iki birey olarak hemen her adımda birbirine destek olarak, zor zamanları elele geçerek, mutluluğu paylaşarak ilerliyoruz…!

Ve CAN dünyaya ilk adımını attığında pastel pembe ve mavilerle gülümseyen fotoğraflar çekilirken… sevgi dolu içerikler ve temenniler paylaşılırken, zaman içinde şikayet, serzeniş, bazen isyan, bazen her bayanda default yüklü gelen trip paylaşımları başlıyor. kısacası şairin dediği gibi;

Kaldı işte; Çayımız bardakta..
Çocukluğumuz sokaklarda..
Mutluluğumuz kursağımızda..
Sevdiklerimiz uzaklarda..
Gülüşlerimiz fotoğraflarda…

peki nerede kaçtı bu ipin ucu? neyi atladık? elele yürüdüğümüz bu yolda neden yalnız kalanlar oldu? neden arttı yorgunluklar, bazı bazı kırgınlıklar?

Aslında en başta kaçırdık ipin ucunu, yaşadığımız o heyecan içinde BABAMIZI unuttuk.. önce anneler olarak..!

PregnantManŞu soruyu sormadık, babamız hazırmı hamileliğe?? Dünyaya bir can getirmek istediğimiz andan itibaren, çiftler gerek duygusal gerekse fizyolojik olarak değişmekte, sistemler farklı çalışıp duygu düşünce ve kararlar bu yönde değişmekte. Hormonal bir çok değişimi her ay yaşayan bayanlar buna alışık peki ya erkekler?? Şöyle düşünün Erkeklerde her ay düzenli hormonal değişimler içinde duydu durum iniş çıkış halleriyle hayatında olan biriyle yaşamaya alışık 🙂

Aslında anne olmanın bir çok yükü ve külfeti varken ve bir çok bayan doğasında olduğu ve içgüdüsel olarak hazırlandığı için atlatabildiği bu dönemde aslında gözden kaçan yapısal ve içgüdüsel olarak buna çok uzak olan BABALAR!

Doğumdan başlamak suretiyle dışarıda tutulan, doğum sonrası ilk dönemlerde devam eden ve aniden kendisinden çoğu kez anne performansı beklenen BABALAR…!

 
Sosyal Medya’da Twitter ve Facebook gibi paylaşım platformlarında yerli yabancı bir çok kullanıcı, organizasyon ve kurumu takip etmeye özen gösteriyorum. Özellikle Türkiye’de hesapların çoğu tıpkı Çocuklarımızın Dünyaya gelme serüveninde olduğu gibi anne üstünden gitmekte… bu annelerin Hassas olanı var, Alternatif  Olanı var, Social Olanı var, Aylin Anne var, Dijital olan var… Ana gibi yar olurmu? çok çeşidi var 🙂 1Baba1Anne olarak ekip çalışan bir kullanıcıya rastladım.. Ve hepsinide çok severek takip ediyorum….! Birde bunlar dışında varolma mücadelesi veren baba blogger veya kullanıcılar var :). Bizide yurtdışından ayıran en büyük fark bu eksiklik…! Sosyal Platformlarda BABA’ların yokluğu… ama normal hayatta dahil olamamışki garibim sosyal medyada nasıl yakalasın..!

Lohusa Depresyonu – En Babasından diye bir yazı paylaşmıştım, içersinde yurtdışında doğum ve baba olmanın erkekler üstündeki psikolojik etki ve riskleri anlatılıyordu.

Hani bir söz vardır,

“Elinin hamuruyla erkek işine karışma”

biraz buna benzemiş yaşananlar :). Bayanlarımız bu konuda babalarımıza “sen anlamazsın, kadınsal şeyler bunlar” diyerek blokaj koymuş.

Siz anneler, annelik sizin doğanızda var, biz babaların o doğada sizlerle yaşaması için daha çok beraber yürümeliyiz..!

 

Aile bağları o kadar ağırdır ki taşımak için iki kişi gerekir, hatta üç…

Alexandre Dumas

aile-danışmanlığı-aile-terapisi-evlilik-terapisi-aile-danışmanlığı-aile-danışmanı-aile-evlilik-çift-danışman-danışmanı-terapisi-terapisti-danışmanlığı

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s