Lohusa Depresyonu – En BABA’sından

Dedimya hep anneler üzerinden ilerliyor bu ebeveynlik 🙂 sanki babalar yok, sanki babaların duyguları yok, çabaları yok, emekleri yok…! Aslında çok zamanda doğru yok, fakat buna rağmen depresyonları var 🙂
Bu konuda, Dr. Craig Garfiled’de benim gibi düşünmüş ve hep anneler değil birde babalara bakalım… neler oluyor, onlar doğumdan nasıl etkileniyor demiş.
6611Bu kapsamda Northwestern Universitesi Feinberg Tıp Fakültesinde yapılan ve Nisan-2014’de Pediatrics dergisinde online ve Mayıs sayısında basılı yayımlanan çalışmaya göre; Genç babalar bebek sahibi olduktan sonra anaokulu çağına kadar geçen süre içerisinde sergiledikleri depresyon semptomları artmış depresyon riski olduğunu göstermekte.
Araştırmacılar, 20’li yaşlarda baba olanların çocuğun yaşamının ilk beş yıl içinde artış eğiliminde olduğunu göstermiş.

Uzmanlar bu çalışmanın genç babaların klinik olarak depresyona süreklendiğini, yada erken dönem babalığın depresyona neden olduğunu ispat etmediğini, sadece ikisi arasında ilişki olduğunu göstermiştir.

Dr. Craig Garfield ” Ama bu bize babaların hangi zaman diliminde risk aralığında olduğunu göstermiştir.” dedi

Dr. Garfield Annelerin doğum sonrası depresyon riskini gösteren birçok çalışma yapıldı ama babalar için  bu dönemde ruh sağlığı araştırması çok yeni dedi. Çalışmalar bebeğin doğumundan sonra yüzde 5-10 yüzde yeni babalar klinik depresyon geliştirme eğiliminde.
Ayrıca, araştırmacılar, babaları depresyonda olduğu zaman diliminde, çocukların daha fazla davranışsal sorunlar ve zayıf okuma ve dil becerileri sahip olma eğiliminde olduklarını bulduk.
Dr. Garfield Baba depresyonun bu problemlerdeki rolü nedir henüz net değil. Ne zaman ebeveynler huzur bulur çocuklar huzur bulur, bu nedenle her iki ebeveynin ruh sağlığı önemlidir.

Bu yeni çalışma için 1990’dan beri süren 20.000’den fazla Amerikalı genç üstünde yürütülen uzun dönem bir proje verisinden faydalanıldı. Her birkaç yılda bir, katılımcıların deprosyon belirtilerini ölçen 10 soruluk bir anket kullanıldı.

Çalışmada bulunanların üçte biri 24-32 yaş diliminde baba oldu. Ve zaman içerisinde baba olanların depresyon skoru açık bir şekilde artış gösterdi.

Babalar, çocukları ile yaşayanlar çocuklarının yaşamının ilk beş yıldanda ortalama yüzde 68 oranında depresyon puanları yükseldi. Babalar, çocukları ile yaşamayanlar farklı bir eğilim gösterdi.
O yüzde 68 oranı büyük gibi görünsede grup ortalaması denebilir.
Neden bazı erkekler bebek doğduktan sonra depresif oluyor? “Biz gerçekten nedenleri henüz anlamış değiliz ” dedi Dr.Garfield.
NYU Langone Tıp Merkezi çocuk eğitim merkezinden Eric Lewandowski, Yeni anneler ile depresyon stres ve gebelik ve doğum ile gelen biyolojik değişiklikler sonucunda kaynaklanmaktadır.İnsanların vücutlarını babalık tarafından etkilenmez, ama hayatlarını kesinlikle değiştirmenin etkilediğini düşünüyoruz.
Benim bu çalışmadan aldığım en önemli not : Ne zaman ebeveynler huzur bulur çocuklar huzur bulur, bu nedenle her iki ebeveynin ruh sağlığı önemlidir.
Aile olarak birbirimize destek olalım.. 🙂

Güzel bir çalışma, sizler için anlamını bozmadan elimden geldiğince çevirmeye çalıştım, bu nedenle birebir çeviri değildir.

 

Advertisements

2 thoughts on “Lohusa Depresyonu – En BABA’sından

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s