Kimsin Sen!!

 

IMG_4190

İyi haftalar, Umarım hepimiz için güzel ve eğlenceli bir hafta geçer…

çok sevdiğim bir söz vardır

“başkasına göre daha ileride değil de, düne göre daha ilerideysen gelişme kaydediyorsundur”

belki tam olarak bu değil ufak tefek detaylarıyla kaçırmış olabilirim fakat içerdiği anlam itibarıyla yukarıdaki cümleyi çok severim.

ve genellikle bu nedenle yazılarımda yada değinmeye çalıştğım konularda birşeyin doğrusunun nasıl olduğundan, nasıl doğru yapılacağından, nasıl doğru olunurdan çok, nasıl daha iyi olunabilir, daha iyisi için neler yapılabilir bunları önermeyi ve kendi deneyimlerimi, hatta zaman zaman okuduğum yayın ve makaleler sonucu kendi yapmayı atladıklarımı sizlerle paylaşmaya özen gösteriyorum… malum burada genellikle yazdığımız paylaştığımız konular çocuk olunca, tek doğrusu ve düzeni olmayan sürekli GELİŞME gösteren bir canlı ile beraber bir GELİŞİM içinde olmalıyız!!

Yazılarımda hep değinmişimdir bizlerde çocuklarımızla büyüyoruz, hiçkimsenin sahip olmadan öğrenemediği bu Anne ve Babalık aslında Alaylı tabir edilen bir meslek grubunda, ve bir Anne-Baba olmak tartışmasız dünyanın en zorlu işi… Bunun zorluğu kadar gelecek için sorumluluğu ayrı bir gerilim yaratır, çocuklarımıza iyi birer bakım sağlamak, sağlık ve eğitim olanaklarını vermek gibi onların gelişimini de desteklememiz gerekmektedir. Burada ise kullanacağımız en büyük silah iyi birer örnek olmak olacaktır.

Özellikle kız çocuklarının gerek kendi davranışları ve değerleri, gerekse gelecek eş seçimleri için babayı bir model kabul etmeleri burada babaların üstüne büyük yük vermektedir.

Bir baba olarak iyi bir örnek olmak için kendimizi tanıyor olmamız, inançlarımız nedir? farklılıkları ne kadar kabul ediyoruz? tercihlerimiz nasıl? değerlerimiz nedir? bizi neler motive eder? gibi iyi olacağımız ve iyi hissettiğimiz şeyler nelere bağlı bilmemiz en az çocuğumuzu tanımak kadar önem kazanmakta…

O nedenle şu soruya net cevaplar vermek çok lazım : Sen Kimsin ?

Burada kendinize soracağınız soruları kısa bir listesi bulunuyor . Bu sorulara dürüst cevaplar bir ebeveyn olarak gösterilmesini nasıl ortaya koyacaktır :

* Kendi güçlü ve zayıf yönlerini biliyormusun?

* Hayatın iniş ve çıkışlarına karşı nasıl tepki veriyorsunuz?

* Bir kaos anında ne kadar sakin ve sabırlıyız ?

* İyi bir dinleyicimisiniz?

* Liderlik tarzınız ne ? Hükmedenmisiniz yoksa diğerleri için bir ilham kaynağı mı?

* Ben değişen ve gerektirdiği durumlarda tarzımı ya da yaklaşımımı ayarlayabilecek esnekliktemiyim?

Bu soruları kendimize sorum verdiğimiz cevaplar her ne olursa olsun, çocuğunuzla beraber sizinle ilgili tüm bu cevapları en saf halleriyle öğreneceksiniz.. Ve bir baba olarak onların koruyucusu, rol modeli , rehberlik danışmanı , şovmeni , öğretmeni , ve liste uzar gider siz her biri olacaksınız.

Bütün bunlar nasıl oluyor ?  ” Çocuklar kullanım kılavuzları ile gelmiyor ” , ama özünde ,kullanım kılavuzu hepimizin içinde. Bu yüzden yetişkinlik içine bizim çocuklarımızı yönlendirmek için ne yapabilirim ?

İyi Bir Rol Model olun

Çocuklar küçük yaştan itibaren ebeveynlerini taklit ederler… Bizler kendimizi tanıyarak, daha doğrusu farkında olarak çocukların çevresinde hareket ve söylediklerimize daha dikkat etmeliyiz… Bizler , insan olarak mükemmel değiliz , fakat kendimizin farkında olarak, güçlü olduğumuz yanları güzel bir şekilde çocuğumuza aktarmak, gelişim gereken yanlarımızı onlarla geliştirmek hepimiz için kaçınılmaz bir fırsat…

İşte bu değil mi beraber büyümek!!!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s