Erkek Haliyle Hamur İşine Karışmak..!

Bir haftasonu daha geliyor, eve döndüğünüzde sizden ilgi bekleyen sizinle beraber birşeyler paylaşmak isteyen çocuklarımız var… çoğu kez belittiğimiz gibi, bir çocukla vakit geçirmek demek o oynarken yanında durmaktan çok onunla birşeyler yapmak,onun hayallerine ve yaratıcılığına dokunmak… zaman zaman onunla ortaya birşeyler çıkarmak.

Bu nedenle haftasonu çocuğunuzu alıp gittiğiniz bir park onu çok mutlu etsede, sizinle özel birşeyler paylaşmaya ihtiyacı olduğunuda unutmayalım.

Bu yüzden geçenlerde kızımla beraber yaptığımız ve kızımında benimde çok keyif alıp günümüzü geçirdiğimiz  bir uğraşımız oldu. Sizde deneyebilirsiniz, hiç olmasada çocuğunuzla aynı şeye dokunup, beraber birşeyler yapmak çok güzel….

Hepimizin evinde oyun hamurlarımız vardır, renk renk oyun hamurları, onların hazır kalıpları…. çokda keyiflidir oynaması… peki biz bir adım öteye gitsek, evimizde kendi mutfağımızda yapsak bu hamurlardan?? İçinde şüphe edebileceğimiz hiçbir kimyasal olmadan 🙂 güzel olmaz mı?

Hadi başlayalım….

Hazırlıklarda ilk iş geçirmek istediğiniz sürede ne kadar eğlenmek istediğinize bağlı olarak, anne mutlaka mutfaktan çıkmalı, mümkünse evden 🙂 nede olsa hamur yapcez, unla oynicaz 🙂

Malzemeler çok kolay,

1 bardak un

1/4 bardak tuz

1/4 bardak su

1 Kaşık Mısır Nişastası

1 Kaşık Mısır Özü Yağı

Değişik renklerde gıda boyası……

Hazırlanışı daha kolay 🙂 Gıda boyası dışında tüm malzemeleri yoğurabileceğiniz geniş bir kaba koyup, iki minik ele emanet edin yoğursun… eğer çok sert olursa hamur az az su yada minik miktarlarda yağ ekleyebilirsiniz…

güle oynaya geçen bir zaman sonunda işte hamur hazır…. elinizdeki gıda boyalarının renk çeşidi kadar parçaya bölerek, hamurları renklendirebilirsiniz.

-00002Biz renklendirmeyi tercih etmedik, hamurumuzu renksiz yaptık, daha sonra o hamurlarla ağaçlar, hayvanlar çiçekler bulutlar yaptık ve gece kurumaya bıraktık. Kuruduktan sonra pazar günü onları istediğimiz renklere boyadık ve bir günümüzüde bu şekilde doldurduk…!

Denemenizi tavsiye ederim.

Hatta biz hamur işini büyüttük bir gün pizza yaptık 🙂-00003 (2)

Bir Haylide eğlendik, karnımızda doydu…!

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s