Benim Babam Bir Başka

Bu yazımda biraz insanlığımıza dokunalım istedim, hep eleştirdiğimiz ve zaman zaman tepki gösterdiğimiz milletin değil, kendi insanlığımıza dokunalım istedim. O nedenle çok uzun uzun cümleleri olmayacak yazdıklarımın fakat isterim ki uzun uzun düşünelim.

Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz, gerek toplumsal gerekse siyasi bir karışıklık hakim,kimileri karışılık yok diyip kimileri ülkeyi kaosta görüyor.. siz hesap edin artık..! Mısırda yaşanan olaylarda minik Esma ölüyor, Türkiyede yaşanan toplumsal bir olayda 15 yaşında bir çocuk Berkin kardeşimiz ölüyor, ona tepki olaylarında bir başka gencecik kardeşimiz Burak hayatını kaybediyor.

ve

Hepimiz inandıkları savundukları doğrultusunda bu olaylarla ilgili yüzlerce görsel paylaşıyoruz… çok üzülüyoruz, profil fotoğraflarımızı değiştiriyoruz vs. vs. haklıyızda…

bu hassas zamanların yaşandığı günlerde 7 aylık bir bebek Talha hayatını kaybediyor… henüz başlatmaya çalıştığı hayatını kaybediyor…!!! Talha belki bilirsiniz bir Lösemi Hastası, ilik nakli olması gerekiyor, Türkiyede bekleyen yüzlerce çocuk ve lösemi hastası gibi. söylentiler derki çok geç kalındi ilik naklinde çünkü gereken ilik çok geç bulundu ve tutunamadı hayata meleğimiz.

Peki neden bu kadar geç bulundu ilik bu kadar zormu bu bir ilik bulunması??

Aslında değil, uygun hasta için uygun iliğin eşleşme olasılığı az, fakat bunuda bağışcıları ne kadar çok arttırdığınızda çözümlüyorsunuz…

talha2Hayati bir eksik Türkiye’de Kemik İliği Bankası yok !!! Başlatılmış bir Türk-Kök projesi var fakat bekliyoruz.. Daha üzücü olanı, Kan Bankalarına Kemik İliği Nakli için bağışcı olanların kanları İNCELENMEMEKTE… nedeni bütçe denilmekte!!! Şu an Kan Bankalarında 40.000 bekleyen Kan Örneği bulunmakta ve bunlar incelendiğinde ilik nakli bekleyen 500 bebeğimiz yaşayabilir…! Yani bu kanlar beklemiyor olsa, Talha Bebek çok daha erken ilik nakli olabilirdi…!

Peki nedir bizim inzanlığımıza dokunmamız gereken nokta, bu konu için Change.Org’da bir imza kampanyası başlatılmış. BEKLEYEN KANLAR ANALIZ EDILSIN diye. Linke ulaşabilirsiniz. 40.000 bekleyen kan için 10.000 imza gerekmekte fakat yazıyı yazdığım an itibariyle 1200-1300 seviyesinde….! Bugün sosyal medyada özellikle Lösemiyle ilgili bir kaç kişi kuruluş takipçi sayısına baktığımızda 1 günde toplanması gereken bir rakam değil mi?

Kişisel paylaşımlarımda görüşlerim doğrultusunda bir paylaşım yaptığımda yüzlerce like, onlarca paylaşım alırken bu imza kampanyasını paylaştığımda destek olan çok az kişi oldu… ilgili sayfalar, potansiyeli olan sayfalar derken hepsi içinde 3 günlük kişisel çabalarım sonucu alabildiğim imza sayısı anca 1000 seviyesinde oldu. Ki bu sayfalar 7000-10000 takipçisi olan sayfa ve hesaplar.

Şimdi gerçekten düşünmek lazım, Esma – Berkin – Burak gibi paylaşımlarda çok aktif olan bizler, bu gibi bir konuda neden değiliz… Aslında bizim gerçek üzüntümüz Esma – Berkin – Burak için mi? Gerçekten onların aileleri için mi? yoksa sisteme sinirimiz ve duyduğumuz öfke mi?? Bumu bizi daha hassas yapan? Mesela bir siyasi çocuğu için kanlar incelense Talha için incelenmese ve bunu duysak daha mı dikkatli olur tepkisel oluruz?

Gerçek üzüntüyü, çocuğunu yaşatma ihtimali varken yaşatamamış bir baba ile bir fotoğrafı kullanmak için izin istediğinizde görüyorsunuz!! Elimden gelen birşey varsa yardımcı olmak isterim diyememenin zorluğunu yaşıyorsunuz… Paylaştığım fotoğraf Muhammed Beyin izni alınarak konmuştur ve kendisi bu fotoğrafı istemiştir… Tekrar başınız sağolsun Muhammed Bey, özür dileriz

Birşeyleri sosyal medyada beğendiğimizde, bir görsel paylaştığımızda duyarlı olmuyoruz malesef, paylaşılanları takip edip sonuca vardırabildiğimiz kadar insanlığımız için mücadele ediyoruz.

40.000 kan var bekleyen 500 çocuk hayatını kurtarıcak ve bir imza uzağınızda..! Vicdanınızla başbaşasınız

Bu arada yazıma tepki gösterenler belkide beğenmeden eleştirenler olmuştur, onlar içinde ufak bir bilgi vereyim…. İmza kampanyalarında Pedofiliye Savaş Açtık kampanyasıda aynı durumda!!! Hani nerdeyse hemen hepimizin çocuk gelin görseli paylaştığımız….. bu tip hemen her kampanya Fenerbahçe’nin ADALATE FENER YAK kampanyasının çok gerisinde!!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s