Uyku demek Güven demek

Yeni bir bebek sahibi olmuş bir baba olarak, insanın bir çok sorumluluğu oluyor…

Sabah kalkıyorsunuz, evde uyanamadan yaşadığınız bir tempo sonrası iş yerine ulaşıyorsunuz… toplantılar, müşteriler, projeler, yeni işler, gelen işler, gelmeyen işler derken hava kararmaya başlıyor ve akşam oluyor….

evin yolunu tutacağız, fakat evde bizi bekleyen süprizler var…!

İlk aşkınız eşinizin sizden beklentileri; ne kadar güzel olduğu, doğum kilolarını hızla verdiği, ufak hediyeler, tekrar ne kadar güzel olduğu, anneliğin ne kadar yakıştığı, bir kez daha ne kadar güzel olduğu…. gibi

İlk gözağrısı kızınızın sizden bekledikleri ; kuru boya, sulu boya, parmak boyası, yap boz, boz baba yapsın, ipad, pepe, süpriz, şemsiye çikolata

İlk kardeşin sizden bekledikleri; Çoğunlukla havadan şeyler… tıp tıpla gazı çıksın..!

Zaten en zoru bu havadan işler, epi topu inceden bir “pırt” sesine baksada görev, çoğunlukla bu havadan işler uykunuzun en tatlı yerinde başlar ve bir daha uyku tutmamasına kadar sürer…. pırt sesi gelmiştir ama uyku sizden çıkıp minik kızınızın gözlerine gitmiştir… Hani seste edemezsiniz, annelik zaten zor ve kutsal ya, ossuruktan işlerle meşgul babanın pek şikayet hakkı olmasın 🙂

E peki yarın sabah işe gidilecek enerjiyi nasıl toplasın ossuruktan işler babası?

Yeni bebeklerde en temel sorun aileler için uykusuzluk olduğu için uyku hakkında bir ufak yazı karalayıverelim dedik..

Yenidoğan bebeklerde ailenin şans durumlarına göre bebeğimiz günde 20 saate kadar uyuyabilir…. bu bile insana ne kadar cazip gelsede geri kalan 4 saatin hangi zaman dilimine girdiğide bir başka şans faktörüdür… O yüzden dememişler mi, “Gece Uyuyan Bebek Candır”

Fakat şunuda unutmamalı ki, Anne sütü çok önemlidir ve uzun süreler uyuyan çocukdansa, anne sütü alan çocuk yeğdir. Çocuğunuz uyuyor dahi olsa, hem beslenmesi, hem çocuk hem anne sağlığı için 2-2.5 saati geçmeyen aralıklarla çocuğunuzu uyandırıp emzirmelisiniz…!

Bebeklerin zamanlı zamansız uyumaları yada uyumamaları temel olarak gece gündüz kavramını ayarlayamamaları nedeniyle olur. Bunun oturması aylar sürebilir… Şanslıysanız orjinalinden ayarlı doğmuşda olabilir 🙂

Bu bizim elimizde olan birşey değilse, yapmamız gereken bebeklerimizin güven içinde uyumalarını sağlamak… peki güvenli uyku nedir?

101025 2010-10-30 11-13-08-00004

Uykuda Ani Bebek Kayıpları üzerine bir çok hikaye duymuşuzdur… Bu SIDS (Sudden Infants Death Syndorme ) olarak tanımlanmakta… bunların bir çoğu tamamen efsane olmasına karşın, araştırmacılar bazı risk faktörlerinin çocuğun güvenliğini etkilediğini tespit etmişler…

Kanada Pediatrik Topluluğu dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle özetlemiş…

Bebeğinizi sırtüstü yatırın, Araştırma göstermiş ki bu uyuma pozisyonu SIDS’ı dramatik bir şekilde azaltmakta ( Bazı bebekler tıbbi sorunları nedeniyle mideleri üstünde uyumaları gerekmekte- bu konuda size doktorunuz bilgi verecektir ). Bebeğiniz kendisi dönmeye başladığında, onun kendi istediği pozisyonda uyuması için rahat bırakabilirsiniz.

Temiz Hava Sahası !!

Araştırmalar açık bir şekilde göstermiş ki düzenli olarak sigara dumanına maruz kalan çocuklarda SIDS oranları çok daha yüksek…!

Bebeğinizi düzenli emzirin, Düzenli emzirme bir çok sağlık faydası bulunmaktadır.

Bebeğinizi düzgün bir yatağa koyun, Bebek yatağı içerisinde Yastık, puf minderler, başlık minderleri gibi şeyler koyup, yatağı oyuncaklarla doldurmayın… bunlar düzenli hava girişini ve sirkülasyonunu engeller.

Fazla Sıcaktan Kaçının, Oca sıcaklığı bebeğiniz için yeterli olacaktır, daha fazlı sıcaklıklardan kaçının

Geceleri Bebeğinizi Yakınınızda Tutun, Bebek beşiğinizin yada yatağınızın yakınınızda olması SIDS’e karşı koruyucu olacaktır.

– Peki beraber uyumak güvenlimi ? Araştırmalara göre, bebeğinizle uyumak sizlere ne kadar keyif versede, annelerin emzirmeleri için kolaylık sağlasada, özellike annelerin ve bebeklerin rahat uyku uydukları fikrini versede, SIDS riskini arttırdığı endişeleri taşımakta. Bebeğinizle beraber uyumayı tercih ediyorsanız temel ve esas olan bunu nasıl güvenli yapabileceğinizi bilmeniz ve bu güvenliği sağlamanız.

-Sigarasız Ortam, Eğer hamileliğiniz esnasında sigara içtiyseniz, siz ve/veya partneriniz aktif olarak şuan sigara içiyorsanız bebeğinizle beraber uyumayın.

-Ayık Olun, Herhangi bir şekilde uyanık olmanızı uyanabilmenizi etkileyecek durumda olmayın

-Yatağın Güvenliğini kontrol edin, Herhanbi bir şekilde bebeğin yataktan düşmesi, yaralanması gibi bir risk olmamalı. Özellikle su yatağı, yumuşak büyük minderlerin üstünde bebeğinizle uyumayın, uyutmayın.

Uzun süreler sonunda bir hayata başladığımız bebeğimiz için güvenli bir hayat hazırlarken, güven içinde uyumasını sağlayalım…

Babalar için en güvenli uyku seçeneği ise, Anne ve bebeğimizi gaza neden olacak herşeyden koruyalım… başımızı serin ayağımızı sıcak tutalım 🙂

Okuyunca babalar sadece ossuruktan işlerle uğraşmıyor değil mi?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s