Hala Bizi Seviyormusunuz??

dün gece sayfalar arasında gezinirken, çok güzel bir yazıya denk geldim. yazdıklarımın mümkün olduğunca sayfaya özgü ve alıntı olmamasına dikkat ederken, bu yazıyı kendi bir kaç yorumumu ekleyerek, sizlerle paylaşmak istedi.

Makale Huffigtonpost’ta “Engelli Disney Prensesleri, Güzelliğin Standatlarını yeniden tanımladı” başlığı ile yayınlanmış.

Sanatcı Alexsandro Palombo yaptığı çalışmalarda toplumda bu kadar çok engelli insan varken , hepimizin farkındalığını arttırmak istediğimiz bir konuda, hayatımızın içine daha çok katmamız gereken, sosyal hayata daha çok dahil etmek istediğimiz insanları, aslında hayal dünyasında bile yer vermememiz. Aslında böyle bir farkındalığın çocuk yaşta başlaması için ne kadar önemli!

Ve kendisi şu sözlerle anlatmış, “Siz hiç engelli bir Disney Prensesi Gördünüz mü? Eminim ki Görmediniz, çünkü Engellilik Disney Kriterlerine uymuyor”

Huffington Post’a verdiği açıklamada

Disney Prenseslerini Engelli olarak yeniden yaratan Sanatçı bu eserlerin içinde çok üzücü bir gülümseme saklı olduğunu söylemiş..

 

cinderella 

 

Bunu yapış nedenini ise şöyle açıklamış “Disney Karekterlerini engelli olarak yaratmak istedim çünkü onlar daha önce bunu hiç yapmadılar ve bence artık yaşadığımız gezegende çok sayıda engelli insan olduğunu göz önünde bulundurmalılar”

pocahontas 

 

 

 

 

 

“İki yıl önce nadir bir kanser formuna yakalandım ve bu kanser nedeniyle geçirdiğim ameliyattan sonra vücudumun bazı bölümleri paralize ve şimdi bende engelli bir insanım ve hergün ayrımcılık ve ayrı görülmenin her türüyle mücadele ediyorum ve bu seriyle bu probleme görünürlük kazandırmak istedim.”

snow white 

 

 

“Engelli insanlarda bu dünyanın bir parçası ve  hakları var”

jasmine 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disabled Disney princess pricessess  Snow White Disabled Disability Equal Rights Wellchair Health Art Campaign ADV Cartoon Painting Portrait Illustration Sketch Humor Chic by aleXsandro Palombo

Yazının Orjinali için :  http://www.huffingtonpost.com/2014/01/27/disabled-disney-princesse_n_4673988.html?ncid=edlinkusaolp00000003&ir=Parents

Santçının Blogu için : http://www.humorchic.blogspot.com.tr/2014/01/humor-chic-equal-rights-disabled-disney.html

Credit for all photos by permission: aleXsandro Palombo. Check out the rest of Palombo’s gallery at Humor Chic.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s