DENGE

hr_strange_but_true_does_your_organization_value_work_life_balanceHer geçen gün zorlaşan hayat koşulları içerisinde daha çok çalışmak gereksede, ofiste geçirilen zaman artsada çalışan babalar artık ofiste daha uzun süreler kalmak istemiyor. Günümüzde yükselen eğilim babaların sosyal aile hayatının daha fazla içinde olması, iş-hayat dengesinin kurulması. Bu sosyal eğilimin dışında kadının çalışma hayatına girişiyle çalışan BABA rolününde ciddi bir değişime uğraması ve önem kazanması…! Annelerin senelerdir yaptığını babaların biraz daha fazla artık yapma zorunluluğu ve, babaların senelerce iş hayatındaki performansı annelerinde göstermesinin hikayesi aslında bu.

Burada ortaya çıkan tabloda, bayanların duygusal ve çok detaycı düşünüp herşeyi mükemmeliyetçi isterken… biz erkeklerin bunda zorlanmamız… Ve şimdi en önemlisi çalışan bir baba olarak kendi fikirlerimizi ve düşüncelerimizi ne istediğimiz doğrultusunda değerlendirmemiz.

Bu değerlendirmeyi yapmak için belki kendimize bir kaç soru sormalıyız…. ??

Bu istediğimizi söylediğimiz iş-hayat dengesi aslında nedir ki?

bırakın kişiden kişiye farklılığı aslında zaman zaman yaşadıklarımız ve isteklerimiz doğrultusunda bizim için dahi farklı anlamlar içeren bir kavram…. temel olarak kişisel hayatımızla, çalışma hayatımız arasında yarattığımız DENGE… elephant-balanceBelki burada neyin iş, neyin özel hayat olduğundan, bunların sayılabilir çoukluklarından, harcanılan zamanlarından çok önemli ve asıl yapılması gereken tanım… DENGE!! Nerede ve nasıl çalıştığımız, işte geçirdiğimiz süre/işe harcadığımız zaman, arkadaş ve ailenizle geçirdiğiniz zaman… onların nerede oldukları ve tüm bunların bir oranı değil, bir karışımı bence bu DENGE kelimesini tanımlatan…! Bazı insanlar bu karışımda tarafları tamamen ayrı tutmak isterken, bazı insanlar bu karışımın tadını çıkarma taraftarı… bazıları ise ikisini bir yaşamakta!!

Bu durumda iş-hayat dengesinin size nasıl göründüğü çok önemli

Önceliklerimi biliyormuyum?

İş-Hayat dengesinde karışıklığın kontrolü, belki düzenlenmesi, bu karışıklığı sevmiyorsak tarafları birbirine zarar vermeden ayırmanın en güzel yolu… her iki hayatımız içinde öncelikleri bir sıralayabilmemiz.

Çalışma hayatımızda bulunduğumuz mevkiden mutlumuyuz? Daha büyük bir firmada çalışma hırsımız var mı? İş-Hayat dengesi fikri hakkında patronlarınız yöneticileriniz ne hissediyor, nasıl düşünüyor? Aynı tedirginlik ve sorunlarınız var mı?

Evde, kendinize sorun… ailenizle ne kadar zaman geçiriyorsunuz? Unutmayın ki.. ailenizle vakit geçirmek demek, kızınız yerde oyun oynarken sizinde internette zaman geçirmeniz demek değil, onunla yere oturup kayıp bir puzzle parçası bulmak, bazen bir hasta olmak doktor kızınızın muayene ettiği, zaman zaman sesinizi değiştirerek okuduğunuz bir kitaptaki masal kahramanı olmak. Bu sizin bir önceliğiniz mi? Her akşam yemeğinde evde olabilmek? Haftasonları ailenizle zaman geçirmeniz? Burada değerlendirmeniz gereken temel olarak, geçirdiğiniz zamanı, geçirmek istediğiniz yerde mi geçiriyorsunuz??

Seçeneğim varmı ki ?

İş-hayat dengemizi kendi içimizde oturtturduk, önceliklerimizden eminiz, fakat her birimiz bir firmada, birbirinden farklı sektörlerde hizmet veriyoruz…. Şehir hayatında özellikle, iş için harcanan zaman, trafikte geçen zaman, üstüne birazda fazla mesai ve beklenmedik işler eklediğimizde kendimiz için dahi ayırabildiğimiz zaman azalmakta. Bu nedenle çalışma zamanlarını daha etkin ve efektif kullanmak kadar, daha esnek ve adapte edilebilir çalışma modelleri bize istediğimiz zamanı, yoğun bir tempo içerisinde ihtiyacımız olan oksijeni sağlıyor…. Bir çok insan uygulayabilecekleri esnek çalışma modellerini öğrendiklerinde, keşfettiklerinde çok şaşırmakta…. Özellikle hızlı ilerleyen teknoloji, mobil uygulamalar, her geçen gün hayatı hızlandırdığı ve iş temposunu yoğunlaştırdığı kadar, bizlere esnek çalışma olanaklarınıda sunmakta….. En güzel yapılması gereken şey, kendi çalıştığımız iş sektörlerinde bizler için bu gibi imkanların ne olduğu, olup olmadığının araştırılması.

Şuan çalıştığınız yerde esnek çalışma imkanları var mı??

Eğer şimdiye kadar kontrol etmediyseniz, belkide aradığınıza sahip olmanız için mükemmel bir fırsat şimdi…. Eğer işe bir aile kurmadan başladıysanız, yada iş-hayat dengesi sizin için daha öncelikli olmadığı zamanlarda, bu tercihleri görmemiş veya fark etmemiş olabilirsiniz. Uzaktan çalışma modelleri, esnek çalışma saatleri, proje bazlı performans gibi seçeneklere çalıştığınız şirketlerde işinize devam etme imkanı bulabilirsiniz…!

İşimi nasıl Esnek çalışma prensibine uydurabilirim??

Eğer biraz inceleme ve araştırma yaparsanız, işiniz için düzgünce tanmlanmış size özel bir esnek çalışma prosedürü bulamayacaksınız…  Bu nedenle şirket kadar sizde, insan kaynakları ve yöneticileriniz ile irtibat halinde olarak yeni ve esnek çalışma önerilerini üretmek ve şirket hedefleri doğrultusunda aktarmak sorumluluğundasınız… Unutmayın ki önerdiğiniz esnek çalışma modelleri şirket içinde varlığınızı daha üretken ve sizi daha motive kılmak için yapılan önerilerdir.

Bu nedenle önerilerinizde sanki daha az çalışmak, yada size bir iyilik yapılıyor fikir ve suçluluğu ile değil, çalışmaktan mutlu olduğunuz bir şirkette çalışma koşullarınız değişimiyle, daha dengeli daha mutlu ve motive olarak, uzun yıllar kurumda çalışmak istediğinizi aktarıyor olacaksınız….!

Esnekliği tarif eden önemli olan nasıl kendiniz için öncelikleri belirleyerek istediğinizi net bir şekilde karara getirdiyseniz, aynı şekilde bunu kurumada aktarmak önemli. Evden mi çalışmak istiyorsunuz? Yada en azından bir miktar evden çalışmak mı? Erken gelip erken mi çıkmak istiyorsunuz? Geç gelip geç mi çıkmak istiorsunuz? Trafikten kaçıp o saatlerde daha üretken mi olmak istiyorsunuz? Yada bunların birkaçının olduğu bir kombinasyon mu?? Bu nedenle birşey sunmadan önce bunu net ve anlaşılabilir bir talebe döndürmamiz gerekiyor….!

Bu talebi ilettiğimizde hissettirmemiz gereken bir önemli nokta bu değişimin bu esnek çalışma ayarlamasının çalışanı nasıl etkiliyeceği. Tüm olumlu etkilerin ve üretkenliğin artması, azalan hastalıklar beklenmeyen işe gelemeyişlerin azalması ve hatta azalan operasyon masrafları…. belkide patronların en sevdiği kısım bu 🙂

Çalışan bir baba olarak tüm bunları düşününce, aslında iş-hayat dengesi denen kavram Çalışan ve Baba kelimelerinde saklı… Daha çok Çalışan olmak mı? Daha çok Baba olmak mı?? Bunları düşünüp önceliklerimizi sıraladığımızda bir çoğumuz göreceğiz ki bir çoğumuz aslında istediğimiz kariyerlerde olsak bile, hayalini kurduğumuz işlerde değiliz…! İş değiştirmek, çalışmamak veya her hayalimizi yapmanın bu kadarda kolay olmadığı bir hayatta birşeyleri değiştirmeye, en azından değişimin yolunu bulmaya çalışmalıyız…!

Evde minik bir kızımız, belki iki… ilgi bekleyen bir ailemiz ve ruhumuz var, hepimiz sorumluyuz… tek bir sorunun cevabından, İş ve Aile hayatımı daha iyi yapabileceğim şey ne??

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s