Oyun Hakkı, her çocuk için sağlık, beslenme, ve eğitim gibi gerekli bir haktır!!!

Dünya üstünde bulunan tüm canlılara eşit koşullar sunmuyor, tabiatın doğası bu zaman zaman çok acımasız bile olabiliyor… Bu doğal denge içerisinde hayatımızı sürdürürken, her geçen gün hayat standartımızı arttırarak, yaşam kalitemizi yükseltmek isterken, temel yaşam haklarına ulaşmaya çalışan hikayeler okuyor, hayatlar görüyor… bunlar içimizi burkup bizleri üzerken, büyük bir çoğunluğumuz kendi yaşamları içine döndüğünde unutuveriyoruz…

Herşey ve herkesin eşit olamayacağını anlayabiliyorum, varlık ve yokluklar yerine azlık ve çoklukların denge sağlayabileceğinide anlıyorum, en başta söylediğim gibi sonuçta bir dünya var ve doğal yapısı gereği çok acımasız…. Peki bizler, kurduğumuz sistemler bu kadar acımasız olmak zorunda mı? Doğanın dengesi bu diye aklından geçirenler, peki biz ürettiğimiz herşeyi doğaya ve dengesine uyumlu ve saygılı olacak şekilde üretiyormuyuz? Varlık ve Yokluk arasındaki fark gün geçtikçe açılırken, birbirinden kopuk iki grup olmaktansa varlık ve yokluğu birbirine yaklaştıran sistemler kursak daha güzel bir dünya olmaz mı?

Bunu destekleyebilecek bir çok tez ve antitez üretilebilir… iki yetişkin arasında bu tartışma sürebilir…
3 yaşında bir çocuğunuz var, yanında bir arkadaşının elinde bir oyuncak görüyor…
– Anne banada bu arabadan alırmısın?
– Oğlum o araba çok pahalı bizim paramız yok!
– Bizim neden paramız yok anne??

Bu gibi ve buna gelecek açıklamalar için 3 yaşında bir çocuğun soracağı her NEDEN sorusu sizi bir nebze daha zor duruma sokacaktır. Çünkü çocuklar için herşey eşit, adil dağılımlıdır… biri için olanın bir başkası için olmama nedeni yoktur… Ben merkezli olsada çocuklar, öncelikleri isteklerinin kendilerinde de olma isteğidir. Peki biz bu durumdan nasıl bu kadar yarışmacı ve mücadeleci bir hal alıyoruz??

Bunları yazma nedenim, bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü… İnsan olma hakkını bile zor muhafaza ettiğimiz bu günlerde, çocuklarımızın haklarını unutmayalım, iyi insanlar iyi çocukluktan geçer.

Bir yüzyıl, çocukların hiçbir hakka sahip olmamalarıyla başlayıp, çocukların en güçlü kanuni araçlar yoluyla onların haklarını sadece tanımakla değil korumaklada sonlanmaktadır.
Carol Bellamy,
UNICEF Genel Direktörü

Çocuk Hakları Sözleşmesi; tarihte en geniş kabul gören insan hakları belgesidir. İlk kez 1989 yılında onaylanan sözleşme bugün ikisi hariç BM üyesi bütün ülkeler tarafından onaylanmıştır ki, bu 191 ülkenin onayı anlamına gelmektedir.
ÇHS, üzerinde uluslararası planda mutabakata varılmış, üzerinde pazarlık yapılması mümkün olmayan standartlar ve yükümlülükleri içermektedir. Belge, nerede doğduklarına, kim olduklarına; cinsiyetlerine, dinlerine ya da sosyal kökenlerine bakılmaksızın bütün çocukların haklarını tanımlamaktadır.

Bunları kapsamaktadır:
yaşama hakkı;
eksiksiz biçimde gelişme hakkı;
zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı;
aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma haklarıdır.

ÇHS medeni, siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki insan haklarını en geniş biçimde tanımlamaktadır. ÇHS’ye yön veren temel değerler şunlardır:
ayrım gözetmeme;
çocuğun yararının gözetilmesi;
yaşama ve gelişme;
katılım;

Gün geçtikçe zorlaşan hayat koşullarında geleceğimiz olan tüm çocuklar için en azından bugün bu sözleşmeyi bir kere okumanızı öneririm.
Hepimizin çocuğu çok özel çok değerli, gelecekte onun içinde olacağı toplum, yaşıtlarıyla oluşturacağı toplumdur… bugünün çocukları hepimizin çocuklarıdır.

http://www.unicef.org.tr/tr
http://www.unicef.org/turkey/crc/_cr23b.html ( Sözleşme Tamamını buradan okuyabilir veya PDF olarak indirebilirsiniz)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s